Üniversite ve Bölüm Tercihi Yaparken Dikkat Edilecekler

Üniversite ve Bölüm Tercihi Yaparken Dikkat Edilecekler

Her sene ÖSYM’nin sınav sonuçlarını açıklamasından kısa bir süre sonra başlayan üniversite tercihleri pek çok yönden dikkat edilmesi gerekenlerle dolu. Sınava hazırlık ve sınav neticesinin önemi kadar tercih dönemide bir o kadar önem taşımaktadır. Bu süreç bol bol araştırarak, sorgulayarak ve danışarak geçirilmelidir. Profesyonel olarak pek çok parametrenin göz önüne alınmasıyla oluşturulan tercih listesi adaylar için en önemli hazinedir.

Ama bütün bu süreçte ileride pişmanlık duyulması muhtemel tercihlerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

Biz de Tercih Koçu olarak adaylara faydalı olması için derinlemesine araştırmalar yaptık ve tercih yapacak öğrencilerin nelere dikkat etmesi gerektiğini tek tek listeledik.

Hazırlanan bu liste , vakıf ve devlet üniversitesi ayrımı gözetmeksizin üniversite ve bölüm tercihi için hazırlanmıştır. Eğer vakıf üniversite mi, devlet üniversitesi mi? diye düşünüyorsanız sizin için hazırladığımız “Vakıf Üniversitesi Mi, Devlet Üniversitesi Mi?” yazısını okuyabilirsiniz.

Üniversitelerin Konumu ve Ulaşımına Dikkat Edin

Seçeceğiniz üniversitenin belki de en önemli kriterlerinden birisi üniversite konumu ve ulaşım imkanı olmalıdır. Çünkü standart bir üniversite öğrencisinin haftaiçi neredeyse tamamında dersi olacağını varsayarsak ve uzun ders sürelerini de hesaba kattığımızda evinize veya yurdunuza yakın olmanız sizin için çok büyük kolaylık olacaktır. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde okuyacak olursanız, bu şehirlerin araç ve insan trafiği sizi bir çok zaman fiziksel ve psikolojik anlamda yıpratacaktır. Bu sebepten çoğu zaman derslerinize odaklanamayacak veya okulunuzdan soğmaya başlayabileceksiniz. Ek olarak üniversitelere olan toplu ulaşım imkanlarını da tercih yapmadan önce araştırmakta kişilere faydalı olacaktır.

Kampüs Ziyaretleri Yapın

Üniversite denilince pek çoğumuzun aklına devasa kampüsler, bol ağaçlıklı, bol yeşillikli ve etkileyici binalar gelebiliyor. Lakin çoğu zaman bu beklentiler hayalde kalıyor. Her tercih döneminde üniversitelerin çoğu adayların dikkatini çekmek için pek çok göz boyayıcı sunumlarda bulunabiliyor. Özellikle internet, tv gibi görsel sunumun etkili olarak kullanılabildiği araçlarda üniversiteler mükemmel güzellikte kampüs fotoğrafları ile adayların dikkatini çekmeyi başarabiliyor. Yalnız bu fotoğrafların pek çoğu gerçeklikten uzaktan yakından alakası olmayabiliyor. Tercih yapan ve üniversiteye başlayacak öğrenci muhteşem güzellikte bir kampüs ortamı beklerken sadece binadan ibaret üniversitelerle karşılaşıp hüsrana uğrayabiliyor. Bu tatsız durumu yaşamamak için ise imkanlar dahilinde tercih edeceğiniz üniversitenin okuyacağınız kampüslerini gezmekte fayda var.

Akademik Kadroları İnceleyin

İyi bir eğitim için iyi bir eğitmen gerekli olduğu herkesçe bilinen bir gerçektir. Üniversite eğitimi içinde geçerli olan bu varsayım çoğu zaman tercih yapan adaylar tarafından gözden kaçabiliyor. Bu noktada yanlış bilinen bir konu ise üniversitelerde çok öğretim üyesinin yer almasının olumlu olarak görülmesi. Doğru olan ise öğretim üyelerinde sayıya değil bilgi birikimlerine bakılması olacaktır. Bunun için ise üniversitelerin web sitelerinde yer alan öğretim üyelerinin özgeçmişlerini incelemek gerekecektir. Öğretim üyesinin yayınladığı makaleler, sunduğu konu başlıkları, uzmanlık çalışmaları gibi özgeçmişte yer alan başlıklar tercih yapacak kişilere referans olacaktır.

Burs Tekliflerinin Cazibesine Kapılmayın

Vakıf üniversitelerinin pek çoğu her tercih döneminde adayların dikkatini çekmek için çeşitli cazip burs imkanları sunmaktadır. Tercih bursu, mahalle bursu, şehir bursu gibi ilginç burs teklifleri ile adaylar karşılaşabilmektedir. Lakin bu burs tekliflerinin büyük bir çoğunluğu mesnetsiz veya süslenmiş bir reklam sürecinin bir parçası olmaktadır. Bu duruma karşı ise adaylar teklifleri değerlendirirken özel koşulları dikkatlice incelemeli ve ilgili üniversiteden yetkili kişiler aracılığıyla bu tekliflerin geçerliliklerini teyit etmelidir.

Sosyal Olanakları Araştırın

Üniversitelerde verimli eğitimin yanında sosyal imkanların da iyi olması başlıca üzerinde durulması gereken bir konudur. İlgi alanlarınıza uyan öğrenci kulüplerinin yer aldığı, ilgilendiğiniz sporları yapabileceğiniz/öğrenebileceğiniz ortamların olması sizin etkili bir üniversite yaşamı geçirmenize ortam hazırlayacaktır.

Sadece Puanları Değil, Başarı Sıralamalarına da Dikkat Edin

Adayların tercih döneminde yaptığı en büyük hatalardan birisi de seçmek istedikleri bölümlerin sadece taban ve tavan puanlarını referans almaları olmaktadır. Her sene sınava giren aday sayısı, tercih yapan aday sayısı, bölümleri popülerlikleri gibi pek çok etkenden dolayı bulunduğunuz senedeki bölüm puanları bir önceki senelerden çok farklı olabilmektedir. Tercih yaparken bu riski en aza indirmek için seçeceğiniz bölümün sadece taban puanına değil sıralamalarına da bakmanız gerekmektedir.

Gelmez Demeyin

ÖSYM’nin her sene vermiş olduğu bol tercih sayısı hakkı bir çok öğrenci tarafından pozitif yönde değerlendirilememekte ve kimi zaman öğrenciler tercih sonuçları açıklandığında pişman olabilmektedir.

Yanlış arkadaşlar, rehberler, koçlar gibi etmenlerden dolayı tercih yapacak kişiler gönlünde olan bölümleri puanlarına bakarak “gelmez” diyerekten yazmaktan vazgeçmektedir.

Bu gibi yanlış kararlar sonucunda pişmanlık yaşamamak için örneğin;

İlk 1/3’lük tercihinizi sıralamanızın ve puanlarınızın %30’una kadar yüksek yazabilirsiniz. Arından tercihinizin 1/3’lük kısmını mantıklı kararlar doğrultusunda gelmesine inandığınız tercihlerinizle doldurabilirsiniz. Son olarak kalan 1/3’lük tercihinizi ise gelmesine kesin gözü ile baktığınız tercihleriniz ile doldurabilirsiniz.

Tercih Hakkı Doldurmak İçin Bölüm Yazmayın

Kendinizi garanti altına almak için başarı sırası sizden çok geride olan, kazansanız bile kayıt olmayı düşünmediğiniz bir programa tercih listenizde yer vererek abartmayın.

Nelere Göre Tercih Yapılmaz?

  • Yalnız puana bakılarak tercih yapılmaz.
  • Yalnız sıralamaya bakılarak tercih yapılmaz.
  • Arkadaşlar için tercih yapılmaz.
  • Mesleklerin statüsüne göre tercih yapılmaz.
  • Üniversite ismi için tercih yapılmaz.
  • Bölüm ismi için tercih yapılmaz.
  • Şehir için tercih yapılmaz.
  • Yabancı dille eğitim yaptığı için tercih yapılmaz.
  • Açıkta kalmamak için tercih yapılmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir