2023 ALES Puan Hesaplama (Güncel Sisteme Göre) (ÖSYM)

2023 ALES için en iyi “2023 ALES puan hesaplama” uygulaması Tercih Koçu’nda. Siz de ALES adayıysanız “ALES Puan Hesaplama 2023” uygulamamız ile en doğru sonuçları öğrenebilirsiniz.

Her yıl binlerce adayın emek verdiği ALES‘te başarılı olmanın en önemli anahtarı çok çalışmanın yanında doğru analizler yapabilmedir. Bu analizler ise sık sık denemeler, testler çözerek mümkün olabilir. Tercih Koçu olarak biz de ALES adaylara bu konuda yardımcı olmak için gerçeğe en yakın ALES puan hesaplama motoru hazırladık. Aşağıdaki alanlara sınavdaki doğru ve yanlışlarınızı girerek detaylı bir şekilde bir çok detayı öğrenebilirsiniz. Son olarak ise hazırladığımız bu ALES puan hesaplama aracındaki verilerin tamamında ÖSYM’nin güncel verileri referans alındığını da belirtelim.

Bu sene ALES’te hangi konular çıkacak? Geçmiş ALES’lerde ÖSYM hangi konular üzerinde durdu? Güncel müfredata göre hazırladığımız “ALES Konuları ve Soru Dağılımları” içeriğimiz ile bütün sorulara çözüm bulabilirsiniz.

ALES Puan Hesaplama

ALES Doğru, Yanlış, Boş ve Net Sayıları
*DoğruYanlışBoşNet
Sayısal (50)
Sözel (50)
Toplam 100

ALES Puanları ve Sıralamaları
*ALES Puanı
Sayısal
Eşit Ağırlık
Sözel

Not: Bu hesaplama uygulamasındaki sonuçlar geçen seneye ait tercih sonuçlarından hareketle oluşturulmaktadır. Bu seneki sınavda yol gösterici olması için tahmini olarak sunulmaktadır. Aksi durumlar için Tercih Koçu sorumlu tutulamaz.

ALES Puanları Nasıl Hesaplanıyor?

Her yıl ÖSYM tarafından yapılan ALES için ALES puanları şu şekilde hesaplanıyor; Öncelikle adayın sınavda sayısal ve sözel kısımlarda yaptığı doğru ve yanlışların paralelinde netler hesaplanıyor. Ardından her puan türüne özel belirlenen testlerin katsayılarıyla netler çarpıma uğruyor. Son olarak ise başlangıç puanı olarakta nitelendirebileceğimiz yaklaşık 40 puan bu hesaplama sonucuna ekleniyor. (Her testte 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir.)

ALES Puanı Kaç Yıl Geçerlidir?

Daha önceki yıllarda geçerlilik süresi 2 yıl olan ALES sonuçları 31.07.2008 tarihinde resmi gazetede yayınlanan duyuruya göre 3 yıla çıkarılmıştı. Son olarak ise 2017 yılında yayınlanan yeni bir değişiklikle beraber sınav sonuçları açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerli oluyor.

ALES Puan Türleri Nelerdir?

ALES’te her yıl adaylara sayısal ve sözel gruplarından toplam 100 soru olmak üzere 50/50 soru soruluyor. Bunlardan sayısal kısmı; Sayısal ve mantıksal akıl yürütme becerilerini sınarken, sözel kısmı; Akıl yürütme ile okuma/anlama becerilerini sınıyor. Bu iki gruba göre ise ALES’te 3 puan türü bulunuyor. Bunlar ise sayısal, eşit ağırlık ve sözel.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu