2021 ALES Puan Hesaplama (Güncel Sisteme Göre)

2021 ALES için en iyi “2021 ALES puan hesaplama” uygulaması Tercih Koçu’nda. Siz de ALES adayıysanız “ALES Puan Hesaplama 2021” uygulamamız ile en doğru sonuçları öğrenebilirsiniz.

Bu sene ALES’te hangi konular çıkacak? Geçmiş ALES’lerde ÖSYM hangi konular üzerinde durdu? Güncel müfredata göre hazırladığımız “ALES Konuları ve Soru Dağılımları” içeriğimiz ile bütün sorulara çözüm bulabilirsiniz.
Aşina 2021 Serisi Çıktı

ALES Puan Hesaplama 2021

ALES Doğru, Yanlış, Boş ve Net Sayıları
*DoğruYanlışBoşNet
Sayısal (50)
Sözel (50)
Toplam 100

ALES Puanları ve Sıralamaları
*2019 Puanı
Sayısal
Eşit Ağırlık
Sözel

Bilgi: Bu hesaplama uygulamasındaki sonuçlar geçen seneye ait tercih sonuçlarından hareketle oluşturulmaktadır. Bu seneki sınavda yol gösterici olması için tahmini olarak sunulmaktadır. Aksi durumlar için Tercih Koçu sorumlu tutulamaz.

ALES Puanları Nasıl Hesaplanıyor?

Her yıl ÖSYM tarafından yapılan ALES için ALES puanları şu şekilde hesaplanıyor; Öncelikle adayın sınavda sayısal ve sözel kısımlarda yaptığı doğru ve yanlışların paralelinde netler hesaplanıyor. Ardından her puan türüne özel belirlenen testlerin katsayılarıyla netler çarpıma uğruyor. Son olarak ise başlangıç puanı olarakta nitelendirebileceğimiz yaklaşık 40 puan bu hesaplama sonucuna ekleniyor. (Her testte 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir.)

ALES Puanı Kaç Yıl Geçerlidir?

Daha önceki yıllarda geçerlilik süresi 2 yıl olan ALES sonuçları 31.07.2008 tarihinde resmi gazetede yayınlanan duyuruya göre 3 yıla çıkarılmıştı. Son olarak ise 2017 yılında yayınlanan yeni bir değişiklikle beraber sınav sonuçları açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerli oluyor.

ALES Puan Türleri Nelerdir?

ALES’te her yıl adaylara sayısal ve sözel gruplarından toplam 100 soru olmak üzere 50/50 soru soruluyor. Bunlardan sayısal kısmı; Sayısal ve mantıksal akıl yürütme becerilerini sınarken, sözel kısmı; Akıl yürütme ile okuma/anlama becerilerini sınıyor. Bu iki gruba göre ise ALES’te 3 puan türü bulunuyor. Bunlar ise sayısal, eşit ağırlık ve sözel.

Tüm Kitaplarda %90'a Varan İndirimler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu