2024 DGS Puan Hesaplama (ÖSYM) (Güncel)

2022 DGS için en iyi “2022 DGS Puan Hesaplama” uygulaması Tercih Koçu’nda. Siz de DGS’ye yönelik en iyi DGS puan hesaplamasını yapmak isterseniz “DGS Puan Hesaplama 2022” uygulamamızı kullanabilirsiniz.

Her sene düzenli olarak ÖSYM tarafından yapılan DGS’ye hazırlanmanın en iyi yollarından birisi de bol bol denemeler çözmektir. Fakat tek başına deneme çözmek bir kazanç getirmeyecektir. Deneme çözmeyi verimli hale getirmek için çözülen denemelerin puan analizlerinin yapılmasında yarar vardır. Böylelikle gerçek DGS‘de ortalama hangi puanları yapabileceğinizi tahmin edebilir ve hedeflerinize bilinçli bir şekilde yaklaşabilirsiniz. Bu yüzden biz de Tercih Koçu olarak DGS adayları için DGS puan hesaplama aracını yayınladık. Hemen doğru ve yanlış bilgilerinizi ilgili kutulara girerek en doğru DGS puan hesaplamasını yapabilirsiniz.

DGS tercihlerinde en önemli etmen hedefinizdeki bölümün veya üniversitenin güncel taban puanlarına dikkat etmektir. ÖSYM’nin yayınladığı güncel DGS taban puanlarından hareketle hazırladığımız güncel “Dikey Geçiş Taban Puanları” içeriklerimiz ile hedefinizin taban puanlarını ve diğer pek çok detayını öğrenebilirsiniz.

DGS Puan Hesaplama

Önlisans Başarı Puanı (ÖBP)
Önlisans Diploma Puanı
Önceki DGS’de Bir Programa Yerleştim

DGS Doğru, Yanlış, Boş ve Net Sayıları
*DoğruYanlışBoşNet
Sayısal (60)
Sözel (60)
Toplam 120

DGS Puanları
*DGS Ham PuanıDGS Yerleştirme Puanı
Sayısal
Eşit Ağırlık
Sözel

Not: Bu hesaplama uygulamasındaki sonuçlar geçen seneye ait tercih sonuçlarından hareketle oluşturulmaktadır. Bu seneki sınavda yol gösterici olması için tahmini olarak sunulmaktadır. Aksi durumlar için Tercih Koçu sorumlu tutulamaz.

DGS Puanları Nasıl Hesaplanıyor?

ÖSYM tarafından yapılan DGS’de her yıl DGS puanları şu şekilde hesaplanıyor; Her adayın DGS’deki sözel ve sayısal testlerindeki doğru, yanlış sayıları kullanarak net sayıları çıkarılıyor. Ardından her puan türüne yönelik ilgili testlerin katsayıları ile netler çarpılıyor. AÖBP, testlerdeki puanlar ve başlangıç puanı toplanıyor. Bunun sonucunda da her aday için bir DGS puanı oluşuyor.

ÖBP Nedir?

Önlisans başarı puanının kısa adıdır. Önlisanstaki diploma puanları 0,8 ile çarpılarak ÖBP hesaplanmaktadır. Buna göre en düşük ÖBP 40, en yüksek ÖBP ise 80‘dir. Ek olarak 50’nin altında olan akademik notlar 50 olarak değerlendirmeye alınmaktadır. Buna göre 50 not ortalamasına sahip bir adayın ÖBP’si 40 olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu