2023 YDS Puan Hesaplama (Yeni Sistem) (ÖSYM)

2023 YDS için “2023 YDS Puan Hesaplama” ve daha fazlası burada. En iyi ve en pratik “YDS Puan Hesaplama 2023” uygulaması burada.

Hazırladığımız bu uygulama sayesinde “Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı” olarakta bilinen ve ÖSYM tarafından düzenlenen YDS için puan hesaplaması ve harf notu hesaplaması yapabilirsiniz.

Uygulama içerisindeki puanları 100-90 arası için A, 89-80 arası için B, 79-70 arası için C, 69-60 arası için D, 59-50 arası için E ve 50’den aşağıdaki puanlar için ise F olarak değerlendirdik. İster puanınızı hesaplayacak olun, isterseniz de harf notunuzu. Hemen YDS puan hesaplama uygulamamızı kullanarak en doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz.

YDS Puan Hesaplama

YDS Doğru ve Boş Sayıları
Doğru Sayısı (0-80)Boş Sayısı
YDS Sonuçları
YDS PuanıYDS Harf Notu

YDS Nedir?

“Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı” olarakta bilinen YDS, her yıl ÖSYM tarafından ilkbahar ve sonbahar döneminde olmakla birlikte 3 defa düzenlenen yabacı dil seviyesinin tespitine yönelik bir sınavdır.

YDS Puan Seviyeleri Nedir?

YDS’de her puanın bir harf karşılığı bulunur. Bunlar A, B, C, D ve E’dir. Örneğin 85 puan alan bir adayın muhtemel harf notu B’dir. Kısacası A’yı en iyi derece olarak nitelendirirsek, E’de en alt derece olmaktadır. Bu harf notları ise adayların özel kurum veya kamu kuruluşlarına başvurularında talep edilebilmektedir.

YDS Puanların Harf Karşılıkları Nelerdir?

YDS’de puanların harf karşılıkları şunlardır;
100-90 arası A,
89-80 arası B,
79-70 arası C,
69-60 arası D,
59-50 arası E

YDS’de Kaç Puan Almak Gerekir?

YDS puanı pek çok alanda kullanıldığı için belirli bir puan almalısınız demek yanlış olur. Eğer yüksek lisans için YDS puanınızı kullanacaksanız kesin bir başarı eşiği bulunmamaktadır. Fakat bu alt sınırın olmadığını ifade etmemektedir. Bu sınır başvuru yapacağınız üniversite tarafından belirlenmektedir. Başka bir alan olan doçentlik başvuruları için 100 üzerinden minimum 65, doktora başvuruları için 100 üzerinden minimum 55 almanız gerekebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu