İngilizce Nasıl Öğrenilir? – En İyi İngilizce Öğrenme Yöntemleri

İngilizce öğrenmek istiyor fakat bunun için ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre. İngilizce öğrenmek için en iyi yöntemleri Tercih Koçu olarak sizler için sıraladık.

Öncelikle İngilizce hangi seviyede hangi aşamada öğrenilmesi gerektiği kişide kendi seviyesine göre oluşturulması gözlemlemesi gerekmektedir. Örneğin hiç İngilizce bilmeyen biri orta veya yüksek bir seviyeden çalışmaya girmemelidir. Eğer hiç bilmiyorsanız yapacağınız ilk işlerden biri temel kavramlardan başlamak ve bol bol kelime çalışmaktır.

İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Günümüzde İngilizce öğrenmek için sınırsız ve bir o kadar farklı imkanlar olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin internet, özel ders, seviyeli bir kurs, pratik kursları ve belediyelerin sunduğu dil kursları gibi dil kursları başta olmak üzere birçok yöntem vardır. Bu imkanlardan öncelikle seviyenize göre en uygun olanı seçmelisiniz. Bizim Tercih Koçu olarak İngilizce öğrenmek isteyenlere en iyi tavsiyemiz Youtube gibi kanalları kullanarak bireysel öğrenmedir. Çünkü kendi seviyenizi ve hızınızı en iyi kendiniz bilebilirsiniz. Bunun dışında “Ben bireysel çalışamam” diyenlerdenseniz kursa gitme veya özel ders alma imkanınız varsa bu seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Zaten size ders veren öğretmeniniz bir düzen içersin de size kitap aldırarak ve onun üzerinden çeşitli yöntemler ile örnekler göstererek pratik olarak anlamanızı kolaylaştıracak ve çok kısa sürede ciddi bir temel atmanızı sağlayacaktır.

İnternetten (Youtube, Spotify v.s.) İngilizce Öğrenmek

Bir önceki paragrafta teknolojinin gelişmesiyle İngilizce öğrenmede en etkili ve en kolay yolun internetten olabileceğine değinmiştik. Bunu sağlayan önemli özelliklerin başında ise neredeyse her noktadan ve herkesin internete erişebilirliğinin olmasıdır. Bir tuşla İngilizce eğitim videolarına veya ücretsiz ders veren öğretmenlere ulaşabilirsiniz. Bu noktada Youtube, Spotify Podcastleri ve Playlistleri en etkili yoldur. Hem ücretsiz hem de tekrar tekrar çalışmaya imkan veren bir yoldur. Özellikle Youtube üzerinde Türkçe anlatan kanalların yanında İngilizce anlatımla da ders videoları hazırlayan kanallar da bulunmaktadır. Özellikle İngilizceyi Youtube’dan öğrenmenin en büyük yararlarından birisi, bir kanaldan anlamadığınız içeriği başka kanaldan çalışabilme imkanınızın olmasıdır.

Özel Kursa Giderek İngilizce Öğrenmek

Eğer ki seviyeye bağlı sınıfların olduğu özel İngilizce kursuna kayıt olup İngilizceyi burada bir adım atarsanız sınıfın ilerleyişine ve sizin öğrenme ile çalışma becerinize bağlı olarak belli aralıklarla sınavlara tabi tutulursunuz. Bu sayede puanınıza göre seviyenizi ölçeklendirilmesine imkan verebilir ve böylelikle kursta sınıf atlarsınız. Özel kursların en büyük avantajı pratik kazanma konusunda çeşitli imkanların size sunmuş olmasıdır ve zamanla düzenli katılımınızla hızlı bir şekilde İngilizce öğrenir. Çünkü sizin gibi orada çok sayıda İngilizce öğrenmeye gelen kişi olacak ve bu kişilerle sık sık bilgi alışverişinde bulunabileceksiniz. Hatta kurs arkadaşlarınızla konuşmaya bile başlarsınız.

Yurtdışında İngilizce Öğrenmek

İngilizce öğrenmenin bir güzel ve oldukça popüler olan yani ise yurt dışı eğitimleridir. Genellikle danışmanlık şirketleri ve özel kurslar belli zaman dilimlerinde İngiltere gibi İngilizcenin konuşulduğu ülkelerde kamp yapar ve bu ortamı sizlere sunarak gelişmenizi sağlar. Lakin günümüzde İngiltere’deki hayat standartlarını düşündüğümüzde buradaki pek çok dil kursu oldukça pahalı olabilmektedir fakat İngilizce öğrenmek için tek ülke İngiltere değildir. İngiltere’den daha ucuz ve aynı seviyede İngilizce öğrenebileceğiniz ülkeler Avrupa ve Amerika’da yer almaktadır. Eğer İngilizceyi öğrenmek için yurt dışına çıkma kararı aldıysanız bunu ister bireysel isterseniz danışmanlık şirketleriyle yapabilirsiniz. Fakat bu süreçte her adımı çok iyi araştırmalı ve gereksiz paralar harcamamaya özen göstermelisiniz. Özellikle danışmanlık şirketleriyle çalışacaksanız bir-iki tanesiyle görüşmekle yetinmemeli gücünüzün yettiğince bütün şirketleri araştırmalısınız. Çünkü günümüzde maalesef bir çok danışmanlık şirketi hak etmediği paraları sizden çeşitli kurnazlıklarla talep edebilir duruma gelmiştir.

Uygulamalarla İngilizce Öğrenmek

Teknolojinin gelişmesiyle artık elinizde akıllı telefonlarla İngilizce öğrenmek oldukça kolay hale geldi. Bu noktada en dikkat çeken uygulama tipleri yapay zeka ile İngilizce öğrenme ve son yıllarda çıkan görüntülü konferans ile İngilizce öğrenmedir.

Yapay zekalı uygulamalar çalışma yapısı olarak uygulamayı telefonunuza indirdiğinizde ve açtığınızda size bir profil oluşturur ve gün gün size verilen adımlarla ile İngilizce öğrenmenize imkan sunar, belli aralıklarla sizi sınava tabii tutar ve pratik yaptırır.

Görüntülü konferans yöntemini kullanan uygulamalarda ise belli bir ücret karşılığında dünyanın başka bir noktasındaki İngilizce anadilindeki öğretmenlerle iletişim kurar ve belli sınırlar dahilinde sohbet ederek İngilizce öğrenirsiniz. Bu kısımda öğretmenler size yol gösterirler ve gösterdikleri yollarla sizin çalışmanızı yönlendirip işi daha çok pratiğe dökerler ki bu da öğrenim için etkili ama belli bir süreye kadar süreklilik isteyen bir yöntemdir.

Kamu Kurslarıyla İngilizce Öğrenmek

Ayrıca devletin ve belediyenin sunduğu -örnek olarak “İSMEK” gibi- kurslar ile de iyi seviyede İngilizce öğrenebilirsiniz. Bu kurslar, özel kurslar gibi sınıf ortamında sizin kitap üzerinden eğitim almanıza ve çeşitli kişilerle pratik yapmanıza olanak sağlar. Hatta çoğu belediye kursu sizi belli zamanlarda sertifika almanıza imkan veren sınavlara tabi tutarak zamanla gelişmenizi takip eden bir yerdir. Bu kursların özel kurslardan ayıran en büyük avantajı çoğunun ücretsiz olması ve MEB sertifikalı İngilizce yeterlilik belgesi vermesidir.

En İyi İngilizce Öğrenme Yöntemleri
En İyi İngilizce Öğrenme Yöntemleri

Günlük Pratiklerle İngilizce Öğrenmek

Eğer kurslara ve uygulamalara ayıracak yeterli vaktim yok diyenlerdenseniz bu yöntemi sizin için tavsiye ediyoruz. Örneğin üniversite öğrencisiyseniz, çevrenizde İngilizce bilen bir arkadaş -bu yurtta oda arkadaşınız olabilir- bulursanız şayet onunla bilgi alışverişi ve pratik yapabilir, bu sayede kendinizi geliştirebilirsiniz. Konuşarak öğrenmek bir dil için en etkili yöntemlerden birisi olabileceğini unutmayın. Çünkü hem telaffuzunuz iyileşir hem de zamanla kendinizi akıcı şekilde ifade etmenize yardımcı olur.

Kelime Çalışarak İngilizce Öğrenmek

Eğer ki İngilizceyi başarı bir şekilde kendi dilinize çeviremezseniz bazı zorluklarla karşılaşa bilirsiniz. Bu yüzden yapmanız gereken en önemli şeylerden biri de kelime haznenizi geliştirmektir. Bu yüzden pratik yapmak çok önemlidir. Kelime haznenizi görsel kartlarla veya güzel kurgulanmış hikaye metinleri okuyarak akılda kalacak şekilde genişletebilirsiniz. Kelime çalışırken de ezberden çok işin mantığına kavrarsanız bu çok daha iyi olur.

İngilizce öğrenmede güzel bir yol olan bu yöntemde kullanacağınız materyal çoğunlukla kırtasiyelerde ve kitap evlerinde satılan küçük kitapçıklardır. Yanınızda taşımanıza engel olmayan bu kitapçıklara toplu taşımada, dinlenirken ve çeşitli boş zamanlarınızda düzenli çalışarak öğrendiğiniz kelimeleri akılda kalıcı hale getirebilirsiniz.

İngilizce Kitaplarıyla İngilizce Öğrenmek

İngilizce öğrenmeden çok sık yapılan öğrenme metotlarından birisi de kaynak kitaplara çalışmaktır. Bu noktada bazı kaynaklar oldukça ağır içeriklere sahip olabilir ve seviyeniz için uygun olmayabilir. Bunun için kaynak kitap alacağınızda muhakkak içeriğini incelemenizi ve kullanıcı yorumlarını okumanızı tavsiye ederiz. Kaynak kitaplar kelime öğreniminden çok gramer öğreten kitaplardır. Gramer tamamen teknik bir konu olabileceğinden ve belli bir seviyeye kadar kelime öğrenmeden gramer yapılarının tam anlamı ile öğrenilmesi çok zor olabileceğinden, eğer kaynak kitapla çalışacaksanız muhakkak beraberinde kelime pratikleri de yapmalısınız.

Son olarak bu kadar alternatif öğrenme metotlarının içerisinden en iyi yöntem; sizin için en sağlıklı olan yöntemdir. Çünkü herkesin kendi öğrenme yöntemi ve özelliği vardır. En sağlıklı öğrenme içinde kendi düzenini, fikirlerinizi ve yaşam tarzınızı tanımanız gerekmektedir. Ancak buna göre program oluşturabiliriz.

Önemli olan bir hususta düzen her şeyin temelidir. Günümüzde artık İngilizce standart bir dil olup herkes tarafından kabul edilen ve çalışma ortamında İngilizce bilip / bilmediğinizin sorulması gerek duyulmayan hale geldi. Bu yüzden öğrenme konusunda kararlı olmanız ve kendinize üst metinlerde bahsettiğimiz yöntemlerden birini veya birden fazlasını seçerek hareket etmeniz çok önemlidir. Bir neticeye ulaştığımız ve artık “tamam” olacak seviyeye çıkıldığında ise hiçbir zaman bu öğrenme yöntemleri bırakılmamalıdır. Şayet temelinizi sık eleyip dokuduysanız ve işin ezberinden çok mantığına çalışarak bu yoldan geçtiyseniz artık genel olarak İngilizce sizin için yeni bir insan kimliği olmuş olacak ve unutması güç hale gelecektir. Bu sebeplerden ötürü üstüne basa basa belirttiğimiz gibi İngilizce öğrenme sürecinde özellikle dikkat isteyen belli konulara titizlikle yaklaşmalısınız. Öğreniminize başlamadan önce dikkatli bir şekilde yönteminizi seçerek ve zamanla kendi üzerinizdeki etkilerini araştırarak ilerlemelisiniz. Böylece daha hızlı kısa bir yoldan -normal şartlarda aylar sürecek- eğitiminizi tamamlamış ve artık İngilizceyi öğrenmiş olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu