Üniversite Harç Ücretleri (2023-2024) (Tüm Fakülteler)

Her sene üniversitelerin açılmasına yakın “Üniversite harç ücretleri ne kadar?“, “Üniversite harç ücretleri son ödeme tarihi ne zaman?” gibi çok çeşitli sorular tarafımıza soruluyor. İşte bu yazımızda bütün bu soruların cevabını güncel olarak sizlere sunacağınız.

Üniversite Harç Ücretleri (2023-2024)

Tıp fakülteleri: 1573 TL
Diş hekimliği: 1316 TL
Veterinerlik: 1029 TL
Pilotaj: 1252 TL
Bilgisayar: 1032 TL
İnşaat: 1032 TL
Mimarlık: 1032 TL
Güzel Sanatlar: 841 TL
Fen Edebiyat: 757 TL
Hukuk: 833 TL
İktisat: 833 TL
İşletme: 833 TL
İlahiyat: 757 TL
Eğitim: 757 TL
Yabancı Dil: 757 TL
İletişim : 757 TL
Konservatuvar: 1568 TL
Turizm: 507 TL

Üniversite Harç Ücreti Nedir?

Devlet üniversitelerinde okuyan yüksek öğrenim öğrencileri, okudukları bölümlere göre farklılık gösteren ve her yıl yeniden belirlenen bir eğitim katkı payı öderler. Buna üniversite harç ücreti denir. Bu harç miktarları her yıl eğitim maliyetlerine göre düzenlenir. Ek olarak bu ücret sadece ikinci öğretim öğrencilerini kapsamakta olup normal öğretim öğrencileri harç ödemekten muaftır.

Üniversite Harç Ücretleri Son Ödeme Tarihi Ne Zaman?

Her sene üniversitelerin web sitesinde güz veya bahar dönemi için yatırılacak ücret ile ücretin yatırılacağı banka bilgileri hakkında detaylı bilgi verilmektedir. Bunun için üniversitenizin güncel harç ücretleri ile son ödeme tarihi gibi bilgileri üniversitenizin web sitesinden takip edebilirsiniz.

Yabancı Dildeki Bölümlerin Harç Ücretleri Ne Kadar?

Her sene harç ücretleri değişmektedir. Bunun yanında yabancı dildeki bölümlerin harç ücreti, bölümün normal harç ücretinin 1,5 katı olarak belirlenmektedir.

Yabancı Öğrenciler İçin Üniversite Harç Ücretleri Farklı Mı?

Evet. Yabancı öğrencilerden alınacak harç ücretleri ilgili fakültenin normal harç ücretinin 3 katından az olmamak kaydıyla YÖK tarafından belirlenmektedir.

Başarılı Öğrencilerin Harç Muafiyeti Nedir?

Öğrencilerin* okudukları bölümde eğer bir önceki dönemde, bölüm başarı sıralamasında, %10’luk dilime girmeleri durumunda bir sonraki dönem için harç ücreti ödemezler. *(İkinci Öğretim Öğrencileri)

Kimler Harç Ücreti Ödemez?

1. öğretim olarak eğitim gören öğrenciler harç ücreti ödemekten muaftır. Fakat normal eğitim süresinin dışına çıkan(okulu uzayan) öğrenciler harç ücreti ödemek zorundadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu