Hızlı Okuma İçin Muhteşem Teknikler

Hızlı Okuma İçin Muhteşem Teknikler

Okuma hızınızın yavaş olduğunu düşünüyor ve metinleri daha hızlı okumak istiyorsanız fakat bunu nasıl gerçekleştireceğinizi bilmiyorsanız bu yazımız tam size göre.

Okumalarınızı İç Sesiniz İle Yapın

Sesli okumada dakikada yaklaşık 200 kelime okunabiliyorsa içinizden yani göz yolu ile okuma yaparsanız dakikada 500 kelimeye kadar çıkabilirsiniz.

Cümledeki Temel Kelimeleri Okuyarak da Cümleyi Anlayabilirsiniz

Cümlelerin temel kelimeleri vardır ve bunları okuyarak da cümleleri anlayabilirsiniz. Ve, gibi, ile, için, v.s. gibi sık sık tekrar edilen kelimeleri bu nedenle okumanıza gerek yoktur.

Kelime, Cümle Tekrarlarından Kaçının

Böyle yaparak hem zamanınızdan kaybedersiniz hem de konsantrasyonunuz zamanla azalır. Geri dönmemeyi kendinize zorlarsanız zamanla konsantrasyonunuz da artacaktır.

Gözlerinizi Eğitin

Gözleriniz sık sık satırlar üzerinde yer değiştirmesinin hangi satırda olduğunuzu karıştırma sebebiniz budur. Bu sorunu ortadan kaldırmak istiyorsanız alt yazılı filmleri 2-3 kat hızlandırarak izlemeniz size ilk başta baş ağrısı olarak dönse de sonucunda okumanız hızınız ve konsantrasyonunuz artacağına şahit olacaksınız. Bununla da yetinmem diyorsanız okuyacağınız eserin hangi amaç için yazıldığını araştırarak okumaya başlamanızı, okurken eserin ana fikrini, yazarın düşünce ve olaylara bakış biçimini, üslubunu anlamaya çalışarak okumanız gerekmektedir. Kısaca eseri okurken bütün gücünüzle yoğunlaşmanız gerekmektedir.

Okumanızdan Önce Ön Tarama Yapın

Son olarak bilmediğiniz bir konu hakkında eser okumaya başlayacaksanız veya bir kitabın herhangi bir noktasını okuyacaksanız o konu üzerine ön araştırmalar yaparak ve eser içinde karşınıza çıkabilecek ne anlama geldiğini bilmediğiniz kelimelerini araştırarak eserinize başlayın.

Zinde Olun ve Zinde Kalın

Okumaya başlamadan önce yorgun olmanız hem okuma hızınızı etkileyecek hem de okumalarınızdan bir sonuç elde edemiyeceksiniz. Bu gibi olumsuz durumları önlemek için ise okumaya başlamadan önce zinde olduğunuzdan emin olun. Okuma sırasında ise belli aralıklarla okuma pozisyonunuzu değiştirin. Çünkü uzun süre aynı fiziksel durumda kalmak sizi yorar ve ciddi zararlar verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir