Biyoloji Nasıl Çalışılır? – Biyoloji Çalışma Taktikleri

Bu içeriğimizde Tercih Koçu olarak biyoloji nasıl çalışılır? veya biyoloji çalışma tavsiyeleri neler? gibi sorulara cevap arayan öğrenciler için detaylı çalışma hazırladık. Biyoloji sözel ağırlıklı bir ders olmasına rağmen sayısal/fen grubunda yer aldığı için sayısalcı öğrenciler için belki de en çok sevilen ders. Peki biyolojide yüksek netler alarak matematik veya fizik gibi sayısal işlemlerin yoğun olduğu derslerden yaptığınız hataları kapatmaya ne dersiniz?

Biyoloji Nasıl Çalışılır?

Biyoloji hakkında sizlere taktikler vermeye başlamadan önce biyoloji nedir? sorusunu cevaplamamız gerektiğini düşünüyoruz. Biyoloji canlıların yaşamsal olayları ve bunlar arasındaki ilişkileri inceleye bir bilimdir ve aslında bizlerin, yani canlıların kendisini incelediği için hiç bir şey bilmeseniz dahi konulara çokta uzak sayılmazsınız.

Yazımızda öğrencilere biyolojide başarı hangi yollarla mümkün olduğunu da tek tek açıkladık. Siz de biyoloji için çalışma tavsiyelerimizi merak edenlerdenseniz bu içeriğimiz tam size göre.

Biyoloji Çalışma Taktikleri

Grafik, Tablo, Animasyon ve Şemalarla Çalışın

Detaylı olarak incelendiğinde biyoloji dersinin diğer derslere göre daha fazla görsel içerdiğini görebilirsiniz. Peki bunu bir fırsata çevirmeye ne dersiniz?

Öğrenmenin büyük bir kısmının görsel hafızayla gerçekleştiğini çoğu kaynakta okumuşsunuzdur. Bu bilgi ışığında biyolojide herhangi bir konuyu çalışırken muhakkak konu içi görselleri detaylı olarak hafızanıza işlemeli ve gerekirse daha sonradan tekrar etmek için not defterinize bu görselleri yapıştırmalısınız. Eğer çalıştığınız kaynaklarda görsel bulunmuyorsa da kendi el yeteneğinizi kullanarak çizimler yapabilirsiniz. Hatta kendi yaptığınız bu çalışma, kesip yapıştırdığınız içeriklere göre daha fazla zihninizde kalacaktır.

Sebep Sonuç İlişkisi Kurun

Biyolojinin sözel ağırlıklı bir ders olduğunu giriş paragrafında söylemiştik. Sözel içeriklerin fazla olmasına bağlı olarak da konular arası çok fazla bağlantının olduğunu da söylemeliyiz. Bu sebepten konuları çalışırken de her türlü olayın sebebini merak ederek öğrenmenizi tavsiye ediyoruz. Böylelikle merak duygunuz sizin derse olan sevginizi ve ilginizi arttıracaktır. Merak ederek öğrendiğiniz bilgi de zihninizde kalıcı yer edinecek ve konular arasında çok kolay bağlantılar kurabileceksiniz.

Az ve Öz Notlar Alın

Biyoloji öyle bir derstir ki; bir konuda saatlerce not yazabilirsiniz. Bu yüzden biyoloji çalışırken saatlerce not almak veya konunun özetini çıkarmak gibi vaktinizi öldürecek bir hataya düşmeyin. Örneğin sınavlara çalışan bir öğrenciyseniz zamanınız oldukça sınırlıdır ve belki de her dakika sizin için değerli olabilir. Bunun yerine küçük not kağıtlarına veya not defterinize unutulması kolay olabilecek notları veya sınavda çıkması muhtemel yerleri not olarak yazmalısınız. ÖSYM‘nin ve MEB‘in biyolojide hangi konuların üzerinde daha çok durduğunu öğrenmek isterseniz de sitemizdeki geçmiş yıllara ait biyoloji konu dağılımlarına bakmanızı öneririz.

Ön Tarama Yapın

Biyolojide her konu kendi içerisinde başlıklara ayrıldığı ve uzun uzun paragraflardan oluştuğu için bir konuyu direkt olarak çalışmaya başlamanız sizi sıkabilir. Bunun yerine çalışmaya başlamadan önce çalışacağınız konu için ön tarama yapmalısınız. Böylelikle ön tarama yaparken gördüğünüz başlıklar ve detaylar sizin konu hakkında az çok bilgi sahibi olmanıza neden olacaktır. Bir diğer sebep olarak da merak duygunuz artacak ve konuya daha fazla bağlanmanıza neden olacaktır.

Ders Kitaplarına Önem Verin

Son zamanlardaki biyoloji MEB müfredatını ve ÖSYM biyoloji sorularını incelediğimiz zaman ders kitaplarına daha fazla odaklanıldığını söyleyebiliriz. Artık çalışmak için çok öncelerde olduğu gibi yüzlerce kaynak kitaplar içinde boğuşmanıza gerek yok. MEB‘in biyoloji ders kitabını detaylı olarak çalışmanız sizi çok fazla ileri götürecektir.

Dersi Sevdiğiniz Yerden Öğrenin

Biyoloji dersi yoğun bir ders olduğu için tamamiyle öğrenilmesi de biraz vakit alabiliyor. Tabi bu süreçte dersi nasıl ve kimden öğrendiğinizde büyük öneme sahip. Çünkü sevemediğiniz kişilerden veya kaynaklardan çalıştığınız da anlamanız zorlaşacak ve ilginiz azalacaktır. Bu hataya düşmemek için çevrenizden tavsiyeler alabilir veya Tercih Koçu’nun hazırladığı kaynak önerilerini inceleyebilirsiniz.

Ezber Yapmaktan Kaçının

Biyoloji çalışırken öğrencilerin yaptığı en büyük hatalardan birisi de ezber yapmak oluyor. Belki başlarda ezber yapmak size kolay ve kısa yol gibi gözükse de konular ilerledikçe birbirleriyle olan bağlantıları artacak ve konular arasında ilişki kurmanız gerekecek. İşte bu noktada ezber yapan bir öğrenciyseniz istediğiniz kadar çalışsanız da çalıştığınız zamanlar size bir fayda getirmeyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu