2022 ALES-1 Sonuçları Açıklandı!

Temel soru kitapçığı ile cevap anahtarının yüzde 10’luk kısmının yayımlandığı ALES/1 sınavı sonuçları ÖSYM AİS ekranı üzerinden erişime açıldı. 17 Nisan 2022 tarihinde düzenlenen ALES/1 sınavı sonuçları adayların erişime açıldı. İşte ALES/1 sınav sonucu ÖSYM AİS sorgulama ekranı..

2022 ALES-1 Sonuçları Açıklandı!

Sınava giren adayların merakla beklediği ALES sonuçları ÖSYM tarafından bugün erişime açıldı. Söz konusu sınavın sonuçları için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı açıklama yapmış ve Mayıs ayını işaret etmişti. Öte yandan; Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2022-ALES/1) temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı da sınav sonrası adaylara duyurulmuştu.

2022-ALES SONUÇLARI AÇIKLANDI

ÖSYM’nin yaptığı açıklamaya göre “17 Nisan 2022 tarihinde uygulanan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (2022-ALES/1) ait değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır. Adaylar, sınav sonuçlarına 28 Nisan 2022 tarihinde saat 11.00’den itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile erişebileceklerdir.”

ALES SONUÇLARI SORGULAMA EKRANI

2022 ALES-1 Sonuçları Açıklandı!

Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Sonuç bilgileri, Türkçe ve İngilizce olacaktır. Sonuçlarda, adayların sınavın bölümlerine ait doğru ve yanlış cevap sayıları, ALES puanları ve bu puanlara göre başarı sıraları yer alacaktır.

ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.

ALES 2 NE ZAMAN?

ÖSYM sınav takvimine göre ALES-2 sınavı 21 Ağustos 2022 tarihinde düzenlenecek. Başvurular da 24 Haziran-4 Temmuz arasında alınacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu