Matematik Nasıl Çalışılır? – Matematik Çalışma Taktikleri

Matematik nasıl çalışılır? sorusuna cevap arayanlardan mısnız? Eğer öyleyse sizin için hazırladığımız matematik çalışma taktikleriyle başarı çok yakında.

Matematik Nasıl Çalışılır?

Matematik, pek çok öğrencinin korkulur rüyası gibi. Gerçekten öyle mi? İşte bu yazımızda aslında anlatılanın aksine matematiğinde diğer dersler gibi anlaşılabilir ve yapılabilir olduğunu anlattık. ➕ Bunları yaparken de size matematikte yüksek netler getirecek taktiklere yer verdik. ➖

Siz de matematikte yüksek başarı istiyorsanız bu yazımız tam size göre! ?

Matematik Çalışma Taktikleri

Konu Bütünlüğüne Dikkat Edin

Matematik dersini bir zincire benzetecek olursak zincirin taneleri de konulardır. Eğer bu zincirin parçalarından birisi eksik olursa bütünlük bozulacaktır. İşte bunun gibi matematik dersinde de konular bir bütündür. Diğer dersler gibi arasından konu seçilerek çalışılamaz. Bir çok konunun içerisinde başka konularla bağlantılar yer alır. ?️ Eğer temelinizin zayıf olduğunu düşünüyor ve konu eksiğiniz varsa öncelikle bu eksik yönlerinizi kapatmalısınız.

Çalışma Yönteminizi İrdeleyin

Matematiğin diğer derslerden en önemli farkı neredeyse tamamının sayısal ifadelere dayanması. Peki bunun ne kadar farkındayız? Bir çok öğrenci matematik dersini kitap okur gibi çalışmaya çalışıyor. Sonucu ise hüsran oluyor. ?

Öncelikle matematik dersinde başarılı olmak istiyorsanız kesinlikle konuları okuyarak değil örneklerle ve soru çözümleriyle çalışmalısınız. Aslında matematikte konular başlangıçta öğrenilmez. Zamanla soru çöze çöze öğrenilir diyebiliriz. Son olarak matematik aktif bir derstir ve sizinde öyle olmanızı ister Eğer bu anlatılan tersi bir çalışma yönteminiz varsa çalışma şeklinizi tekrardan gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz.

Konu İçi Hiyerarşi Önemli

Matematik için bir diğer önemli nokta konuların kendi içlerinde de bir hiyerarşinin olması. Yani matematik dersinde herhangi bir konunun tam ortasında başlayarak konu çalışamazsınız. İster çalışacağınız konuyu çok iyi bilin, isterseniz kısmen bilin. ?️ Eğer bir konuyu çalışmak istiyorsanız konunun başına yönelmelisiniz. Böylelikle konunun hiç bir noktasını kaçırmamış olursunuz. ?

Karalamaktan Korkmayın

Birkaç önceki maddede bahsettiğimiz gibi matematik işlem isteyen bir derstir. Yani kafanızdan kısa hesapların yapılabileceği veya ezber ile çözülebilecek işlemlerin olduğu bir ders değil. Bu yüzden matematikte soru çözerken yanınızda muhakkak bir müsvetli bulundurmalı ve bunun üzerinde hesaplar yapmaktan çekinmemelisiniz. Bazen defalarca işlemler yapabileceksiniz olsanız da gözünüz korkmasın. ✍️

Sürekli Olmaya Özen Gösterin

Matematik kısmen kaprisli bir derstir de denilebilir. Neden mi? Çünkü çalışmalarınız da sürekli olmadığınız zaman sizi üzebilir, sınav sonuçlarınız kötü gelebilir ve en önemlisi bildiklerinizi dahi unutabilirsiniz ? Bu yüzden azimle ve kararlılıkla sürekli olarak matematiğe gereken değeri vermelisiniz. Böylelikle vermiş olduğunuz emekler size matematik başarı olarak dönecektir.

Seviyenize Göre Kaynak Kullanın

Matematikte çok zor konuların olduğunu kabul ediyoruz. Fakat bunların en tembel öğrencinin dahi doğru çalışma yöntemiyle üstesinden gelebileceğini de biliyoruz Çoğu öğrencinin yaptığı en büyük yanlışlardan birisi de yanlış kaynak seçimi oluyor. Temeli zayıf öğrenci zor seviye kitapla çalışabilir mi? Tabii ki hayır! Öyleyse matematikte kaynak seçimi yapmadan önce kendi seviyenizi çok iyi bilmelisiniz. Bundan hareketle kaynak seçimi yapabilirsiniz. ?️

Eğer YKS‘ye hazırlanan bir öğrenciyseniz de “TYT Matematik Kitap Önerileri” ve “AYT Matematik Kitap Önerileri” içeriklerimize bakabilirsiniz. Burada kolay, orta ve zor seviye olmak üzere her seviye için konu anlatım, soru bankası ve deneme kitapları listesi oluşturduk. Bunu yaparken de YKS adaylarının görüşlerine önem gösterdik ve hiçbir sponsorluk almadık. İçiniz rahat olsun. ?

Farklı Anlatımları İnceleyin

Her insanın anlama biçimi farklıdır. Bu yüzden anlaşılmayan bir konu için defalarca aynı kaynağı kullanmak işleri çıkmaz hale sokacaktır. İster video ders izliyor olun, ister kaynak kitaptan ders çalışıyor. Eğer anlaşılmayan yerler olduğunu düşünüyorsanız muhakkak başka bir kaynaktan da ilgili konuyu tekrar etmelisiniz. ?

Her Yönteme Güvenmeyin

Matematik yapı itibariyle formüllerin ve karmaşık ifadelerin yer aldığı bir ders olduğu için doğal olarak defalarca formül ve ifadeleri sadeleştirmek için çeşitli yöntemler geliştiriliyor. ↔️ Bu yöntemlerin çoğu öğrencilerin kendi arasında buldukları oluyor. Fakat bir çok yöntem her soru için geçerli olmuyor. Eğer bu yöntemlerin nerede ve ne zaman kullanılacağını bilmezseniz doğru sandığınız yöntemler sizi yanılgıya uğratabilir. ↪️

Kalıplara Bağlı Kalmayın

Bir soru için bir kaç çözüm yöntemi zamanla kalıplaştırılmış olabilir. Fakat bu çözüm yolları tek çıkar yol değil. Bir soru için belkide yüzlerce çözüm yolu türetilebilir. Bu yüzden kalıplara bağlı kalmak hiç bir zaman iyi değildir. Çoğu kez çıkmaz yola götürebilir. Bütün bu yanlışlıklara düşmemek için kendi çözümünüzü kendiniz bulmalısınız. Böylelikle sizin için en kolay ve anlaşılır yolun bu olacağını anlayabilirsiniz. ?

Tam Konsantre Olun

Matematik konsantre isteyen bir ders olduğu su götürmez bir gerçek. Peki bu konsantrasyonu sağlamak için neler yapmalıyız. Öncelikle konu anlatımı veya soru çözümü yapıyor olun sesli ortamlardan kesinlikle uzak durmalısınız. Çalışırken müzik dinleme veya farklı bir işle uğraşma gibi hatalardan kaçınmalısınız. Eğer çalıştığınız alan dağınık ise öncelikle bu dağınıklığı düzeltmelisiniz. Son olarak yoğun ışıklı ve ağır kokulu ortamlarda ders çalışmamalısınız. ?

Günlük İşlerinize Entegre Edin

Fen bilimleri ve sayısal bilimlerinin çoğu insanların hayatını kolaylaştırmak için çalışılmış ürünler. Matematikte bunlardan birisi. Öncelikle matematiğin sadece bir ders olmadığını kavramalısınız. Gündelik hayatta çoğu yerde matematikle karşılaşıyoruz. Bunu bir fırsata çevirerek öğrendiğiniz konuları her alanda uygulamaya çalışmalısınız. Başarı için bu vazgeçilmez bir avantaj olacaktır. ?

Matematikten Korkmayın

Yukarıdaki maddelerimizden de anlayacağınız üzere matematik korkulacak bir ders değildir. Bu yüzden matematiğe çalışmaya başlamadan önce ön yargılarınızı bir kenara bırakmalısınız. Korkular ile derse odaklanamaz ve verim alamazsınız. ?

Temelinizin Sağlam Olduğundan Emin Olun

Matematikte çok sayıda konu olduğu için kimisi zor kimisi kolaydır. Zor konular ancak kolay konuların öğrenilmesiyle anlaşılabilir. Örneğin Türev, İntegral gibi konuları yapmak istiyorsanız öncelikle sayılar gibi temel düzeydeki konulara çok iyi hakim olmalısınız. Kısacası başarıya ulaşmak için merdivenleri adım adım çıkmalısınız. ⚙️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu