2024 AYT Matematik Kitap Önerileri (ÖSYM) (MEB)

2024 AYT için “2024 AYT Matematik Kitap Önerileri” / “2024 AYT Matematik Kaynak Önerileri” ve daha fazlası Tercih Koçu’nda. Kolay, orta ve zor olmak üzere gruplanan kitaplar arasından seviyenize uygun olanı seçebilirsiniz. AYT matematik soru bankası önerileri 2024, AYT matematik konu anlatımı önerileri 2024, AYT matematik deneme önerileri 2024 ile en iyi AYT matematik kaynak önerileri 2024 bu sayfada.

Not: Hazırladığımız YKS kitap önerilerinin hiç birisinde sponsorlu kitap bulunmamaktadır. Yani yapılan önerilerin tamamı tarafsız olarak yapılmış olup, uzman hocaların önerileridir.

AYT Matematik Kitap Önerileri

Kolay Seviye Kitap Önerileri

Karekök Yayınları – Matematik Sıfır

Karekök Yayınları - Matematik Sıfır

AYT matematik çalışmaya henüz yeni başladıysanız daha kolay bir kaynak tercih etmelisiniz. Başlangıç seviyesine uygun konu anlatımına sahip veya daha kolay sorulardan oluşan bir soru bankası ile bu süreci kolay atlatmalısınız. Bu noktada, Karekök Yayınları’nın Matematik Sıfır kitabını muhakkak edinmelisiniz. AYT matematik konuları gerçekten zor! Bu noktada, adından da anlaşılacağı üzere matematiğim sıfır diyenlere hitap etmektedir. Matematik temelindeki eksiklerin farkında olan öğrenciler için doğru bir tercih olacaktır. Kitabın her konuyu belirli basamaklara ayırması ve özet konu anlatımının yanı sıra çözümlü soruların da olması ciddi bir avantajdır. Ayrıca, ipuçları ve açıklamalı çözümler ile matematik sorularını sıkıntısız olarak cevaplayacaksınız.

Hız ve Renk Yayınları – AYT Matematik Soru Bankası

Hız ve Renk Yayınları - AYT Matematik Soru Bankası

Hız ve Renk Yayınları” tarafından hazırlanan ve Abdullah Ahmetoğlu, Gürhan İçöz ve Fikret Hemek’in yazdığı “AYT Matematik Soru Bankası” giriş ve orta seviyedeki adaylar için güzel hazırlanmış bir kitap olarak gözüküyor. Toplamda 323 sayfadan oluşan kitabın içeriğine baktığımızda ise Kavram Haritalı, Basamaklı Zaman Yönetimi gibi özellikler karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda içeriğindeki sorularım videolu olarak çözümleride bulunuyor. Özellikle de yeni nesil sorulara da yakın hazırlanmış denilebilir.

Orta Seviye Kitap Önerileri

Palme Yayınevi – AYT Matematik Soru Kitabı

Palme Yayınevi - AYT Matematik Soru Kitabı

Alanında en iyilerden olan “Palme Yayınevi” tarafından hazırlanan “AYT Matematik Soru Bankası” toplamda 400 sayfadan oluşuyor. Yazarları ise Mehmet Şahin ve Fahrettin Arlı. Seviye olarak yorum yapmak gerekirse, genel olarak orta-zor sorulardan oluşuyor. Yeni öğretim programına göre hazırlanan AYT matematik soru bankası, piyasadaki pek çok soru bankasına göre kat ve kat daha iyi gözüküyor.

Üç Dört Beş Yayınları – AYT Matematik Soru Bankası

Üç Dört Beş Yayınları - AYT Matematik Soru Bankası

Orta seviyeli bir AYT matematik kitabı arıyorsanız bu kaynak tam size göre! 375 sayfalık kitabın video çözümleri de bulunmaktadır. Yeni basım olan bu kitabın ÖSYM tarzı sorulardan oluşan, video çözümlü ve akıllı tahta uyumlu olduğunu söylemeliyiz. Herkesin bildiği gibi yeni nesil sorular artık yalnızca adayların bilgisini ölçmüyor. Bilginin yanı sıra soruların doğru okunması ve yorumlanması da şart! AYT matematik gibi 40 sorunun bulunduğu bir testte başarılı olmak adına yeni nesil adı verilen bu sorulardan bol bol çözmek şart! Bu noktada, Üç Dört Beş Yayınları’nın AYT soru bankasına yüzde yüz güvenebilirsiniz.

Birey Yayınları – B Serisi Matematik Soru Bankası

Birey Yayınları - B Serisi Matematik Soru Bankası

Birey Yayınları tarafından hazırlanan “B serisi Matematik Soru Bankası” kitabını incelediğimizde en önemli özelliğinin hem TYT hem de AYT’yi içerisinde barındırıyor olması. Diğer açıdan kitabın içerisinde yaklaşık 2700 soru yer alıyor. Bunlardan 2600 tanesi klasik, 100 tanesi ise yeni nesil. Bu açıdan yeni nesil soruların azlığı olumsuz etki oluşturmuş fakat çokta göze batan eski sorular yok. Kitap yeni başlayan ve orta seviyedeki kişilere göre tasarlandığı için kendinizi geliştirmeye yönelik bir kitap olarak ele alınmalı. Eğer ortalama 15-20 net yapan bir öğrenciyseniz bu kitabı çözebilirsiniz. Fakat 25-30 net yapan bir öğrenciyseniz size hafif gelebilir. İçerisinde sorularında çözümler “Birey Cepte” uygulamasında yer alıyor.

Zor Seviye Kitap Önerileri

Karekök Yayınları – AYT Matematik Soru Bankası

Karekök Yayınları - AYT Matematik Soru Bankası

Zor seviyeli bir matematik kitabı arıyorsanız Karekök Yayınları’nı tercih etmelisiniz. Kitapta bulunan tüm soruların video çözümlerinin olması sizin için büyük bir avantaj! Karekök uygulamasını akıllı telefonunuza indirdiğiniz takdirde soruların video çözümlerine de ulaşabilirsiniz. Bu kitap sayesinde bir öğretmene ihtiyaç duymadan AYT matematik konularını halletmiş olursunuz. İkinci derecede fonksiyonlar, türev, integral, trigonometri, ikinci derece denklemler ve daha birçok konuya ait yeni nesil ve son derece kaliteli soruları çözmek istiyorsanız bu kitabı satın almalısınız. Ancak, kitabın seviyesinin biraz yüksek olduğunu söylemeliyiz. Bu yüzden, ilk soru bankası olarak tavsiye edilmeyebilir. Ancak, sınava kısa bir süre kala satın alabilirsiniz.

Apotemi Yayınları – AYT Matematik Fasikülleri

Apotemi Yayınları - AYT Matematik Fasikülleri

YKS için hazırlanan neredeyse her adayın elinde Apotemi Yayınları’nın bu fasiküllerini görebilirsiniz. Gerçekten de konuları en iyi şekilde öğretmesinden dolayı tercih edilebilecek bir kaynaktır. Türev, limit ve süreklilik, trigonometri, integral, fonksiyonlar olmak üzere her birisi yalnızca bir konu için hazırlanmış olan bu fasikülleri çözerek sınava en iyi şekilde hazırlanabilirsiniz. Adımlama tekniği ile hazırlanan, özgün sorulardan meydana gelen, kapsamlı ve konu anlatımlı soru bankası olan bu fasiküllerin her birisine hayran kalacaksınız. Kitapta bulunan testlerin yanı sıra çözümlü soruların sayısının fazla olması da ciddi bir avantaj! Bu sayede, trigonometri, integral vb zor konulardaki soruların nasıl çözüldüğünü yakından göreceksiniz.

Endemik Yayınları – AYT Matematik Soru Bankası

Endemik Yayınları - AYT Matematik Soru Bankası

AYT matematik konularında eksiğinizin olmadığını düşünüyorsanız ve sizi zorlayacak türden sorularla pratik yapmak istiyorsanız Endemik Yayınları’nın AYT matematik soru bankasını satın almalısınız. Akıllı tahta uyumlu olan bu kitaptaki testler sayesinde yeni nesil soruları çözme şansına erişeceksiniz. Bunun yanı sıra, Endemik Yayınları’nın internet sitesine giderek kitapta bulunan tüm soruların video çözümlerine ulaşabilirsiniz. Bu sayede, yapamadığınız soruların nasıl yapıldığını da açıklayıcı bir şekilde görmüş olursunuz. Buna ek olarak, Google Play veya AppStore üzerinden uygulama indirerek de video çözümlerine ulaşabilirsiniz. Türev, integral, trigonometri gibi AYT matematiğin en önemli konularının her birisi için neredeyse otuz adet testin olması bu kitabı farklı kılan detaylardan yalnızca birisidir.

Limit Yayınları – AYT Matematik Soru Bankası

Limit Yayınları - AYT Matematik Soru Bankası

Zor sorulardan oluşan bir kitap arıyorsanız Limit Yayınları’nın AYT matematik soru bankasını tercih etmelisiniz. 280 sayfalık bu kitap; yeni sınav sistemine ve müfredata uygun olacak şekilde hazırlanmıştır. Kazanım odaklı olmasının yanı sıra yeni tarz sorularla da zenginleştirilmiştir. Limit Cepte uygulamasını akıllı telefonunuza indirdiğiniz takdirde kitapta bulunan tüm soruların çözümlerine ulaşabilirsiniz. Akıllı tahta uyumlu ve video çözümlü olması; bu kitabın fiyat performans oranı bakımından en iyilerden birisi olmasını sağlamaktadır. Herkesin bildiği gibi AYT matematik dersinde 40 soru sorulmaktadır. Bir kısmı geometri olsa da ağırlıkla matematik sorulardan oluşan bu testte iyi bir net yapmadan istenilen bölümü kazanmak mümkün değil!

Limit Yayınları – Kronometre AYT Matematik Denemeleri

Limit Yayınları - Kronometre AYT Matematik Denemeleri

Zor sorulardan oluşan bu kitaptaki matematik denemelerini çözdüğünüz takdirde kendinizi sınava hazır hissedeceksiniz. Kitapta her biri 40 sorudan oluşan 15 adet AYT matematik denemesi bulunmaktadır. Kitaptaki soruların tamamının video çözümlü olduğunu söylemeliyiz. Bir başka deyişle, yapamadığınız veya yanlış yaptığınız soruların video çözümlerini görebilirsiniz. Bunun için Limit Cepte uygulamasını akıllı telefonunuza indirebilirsiniz. Kitabın hazırlanması sırasında ÖSYM’nin yeni nesil soru tipleri dikkatli bir şekilde incelenmiştir. Buna ek olarak, MEB müfredatına uygun sorular hazırlanmıştır. Soruların ÖSYM tarzına uygun olmasının yanı sıra soru dağılımları da gerçek sınav ile benzerdir. Bu kitaptaki denemeleri özellikle sınava kısa bir süre kala çözmelisiniz.

Nitelik Yayınları – Tersyüz AYT Matematik Soru Bankası

Nitelik Yayınları - Tersyüz AYT Matematik Soru Bankası

AYT matematikte başarılı olmak istiyorsanız hem düzenli hem de programlı çalışmalısınız. Konu sayısının fazla olması ve her bir konunun önemli olması sizi buna yapmaya zorlar. Bu noktada, kullanacağınız kaynaklar da mühim! Nitelik Yayınları’nın Tersyüz AYT matematik soru bankası; kaliteli bir kaynak olmakla beraber biraz zor sorulardan oluşmaktadır. Bu yüzden, henüz başlangıç seviyesindeki adaylara önerilmez. Ancak, ben konuları çok iyi biliyorum diyorsanız bu kitaptaki soruları çözerek pratik yapmalısınız. Her birisi yeni nesil sorular içeren bu kitaptaki testlerin sayısı bir hayli fazla olmakla beraber size AYT matematiği en iyi şekilde öğretmektedir.

Bilfen Yayıncılık – AYT Matematik Soru Bankası

Bilfen Yayıncılık - AYT Matematik Soru Bankası

376 sayfalık bu kitap sayesinde AYT matematik testinde sorun yaşamayacaksınız. Kazanımlara uygun testlerin yanı sıra konu kavrama testleri ve ünite değerlendirme testleri sayesinde her bir konu için bol bol soru çözmüş olacaksınız. Kitaptaki tüm soruların yeni nesil olduğunu söylemeliyiz. Bunun yanı sıra, tüm soruların video çözümleri de bulunmaktadır. Uygulama indirerek veya Bilfen’in resmi sitesinden bilgi alarak video çözümlerine ulaşabilirsiniz. Bu noktada, kitaptaki soruların sizi zorlayacağını söyleyebiliriz. Bu yüzden, başlangıç seviyesindeki bir öğrenciden ziyade konuları iyi bilen bir öğrenciye hitap etmektedir. Formüle dayalı bir ders olan AYT matematiği halletmek için formüllerin nerede kullanılacağını da iyi bilmeniz gerekiyor.

15 Yorum

 1. 2020 matematik kitap önerileri arıyordum. Buraya denk gelmem güzel oldu. Hepsi detaylı öneri bence.

 2. TYT – AYT Matematik
  – Okyanus 40 seans
  – Kartezyen
  – Matematiğin İlacı
  – Aktif Matematik
  – Birey A
  Hocam bu yayınlar kolay yayınlar mı?

 3. Hocam ayt adına kaynak arıyorum şuan tammat ve 345 Mat var ama soru sayıları yeterli gelmiyor ne önerirsiniz

  1. Selam Yağmur ? Aynen. İçeriğinde zor sorularda olmasına karşın herkesin çözebileceği sorularda yer alıyor. Bu yüzden orta seviye AYT matematik kitap önerisi olarak bu kitabı da eklemek istedik.

 4. Hocam bilgi sarmal sizce hangi seviye ve 10 15 net yapan biri için ilk kitap olarak önerir misiniz?

  1. Selam Mete ? Bilgi Sarmal’dan çözmeden önce bir tık daha orta seviye kitaplar çözsen iyi olur veya en azından sağlam bir konu tekrarı yaparak Bilgi Sarmal’a başlayabilirsin.

 5. Elinize sağlık hocam.Cok guzel bir yazı olmuş.Buradan araştırarak başladım ve seviyeme göre ilerledim.Su an zor kitaplara geçicem.Cok yardimci oldunuz.

 6. hocam 345 ait bitiren biri sonradan hangi kitabı almasını tavsiye edersiniz ? Orijinal yayınları orta seviye midir yoksa bir üstü müdür tavsiye eder misiniz?

  1. Selam Buse ? Bu durum kişiden kişiye göre değişeceği için genel bir yorum yapmak doğru olmaz ama aralarında çok fark yok diyebiliriz.

 7. mrb hocam sizce ayt sonuc yayınları soru bankası nasıl bide sevyesini belirtirzeniz sevinirim orta seye öneriniz nedir*teşekürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu