YÖK’ten 2020 YKS’ye Gireceklere Önemli Açıklamalar!

Sizlerinde bildiği gibi Kovid-19 pandemisi nedeniyle ülkemizde alınan çeşitli tedbirler kapsamında ve salgının seyrinin henüz belli olmaması nedeniyle 20-21 Haziran’da gerçekleşecek olan YKS 25-26 Temmuz’a ertelenmişti.

Fakat sürecin ilk zamanlarından günümüze kadar yapılan çalışmaların başarılı sonuç vermesi ve bugün gelinen noktada normalleşme sürecinin başladığı bilinmektedir. Bununla birlikte salgının önemli derecede kontrol altına alındığı da yadsınamaz bir gerçektir.

YKS Tarihleri Güncellendi

Bugün gelinen noktada bütün bu hızlı geri dönüşler dikkate alınarak ve adayların sağlıklı tercih yapabilmesine vakit kalması için Cumhurbaşkanlığı Kabinesinin kararıyla YKS için salgının ilk zamanlarında belirlenen tarih revize edilmek üzere yeniden değerlendirilmiştir. Buna göre yeni YKS tarihi 27-28 Haziran olarak belirlenmiştir. Yani salgından önceki belirlenen tarih olan 21-22 Haziran tarihlerinin bir hafta sonrasıdır.

Muaf Olunan Derslerle İlgili Açıklama

YÖK’ün yaptığı bir diğer açıklamaya göre adayların bu yıl yapılacak YKS’de lise son sınıfın ikinci dönemindeki derslerinin hepsinden muaf tutulmasının adayların endişeye düşürmemesi gerektiği vurgunlandı. Nitekim bu yıl müfredatın önemli bir kısmını kapsayan bu kaldırılan kısım sınavında büyük bir bölümünü oluşturuyordu.

2020 YKS Adayları İçin 2 Önemli Değişiklik

YÖK tarafından yapılan açıklamaya göre içinde bulunan olağan üstü durumlar dikkate alarak sadece bu yıla mahsus olmak üzere TYT için geçen yıllarda verilen 135 dakikalık süre üzerine 30 dakika daha konularak 165 dakikaya çıkarılmıştır.

Açıklanan ikinci bir değişiklik ise lisans tercihlerindeki 180 baraj puanın sadece bu yıl ile sınırlı kalmak şartıyla 170 puana çekilmesi olmuştur. Yani 2020 YKS lisans için baraj sınırlaması 170 puan olarak endekslenmiştir. Buna ilişkin olarak geçtiğimiz yıldaki veriler dikkate alınarak tahmini 112 ila 195 bin aday öğrencinin daha lisans bölümlerine yerleşeceği düşünülmektedir.

Açıklamanın Tamamı İçin: YÖK’ten 2020 YKS için Önemli Karar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu