Unutkanlığın Nedenleri ve Çözüm Yolları

Tercih Koçu olarak bu içeriğimiz de “Çalışıyorum ama çok çabuk unutuyorum!” veya “Çalışılanları unutmamak için ne yapabilirim?” diyenlere ilaç niteliğinde bir içerik hazırladık. Siz de önerilerimizi dikkate alarak sorunlarınızı çözebilirsiniz.

Unutkanlığın Nedenleri

Unutma ve hatırlayamama sorunu yaşayan kişiler unutmanın nedenlerinden birisi çok fazla gereksiz ezber çalışmaları yapmalarıdır. Her şeyi ezberlemeye çalışan kişiler bir zaman sonra artık zihinlerinin almadığını ve her şeyi unuttuklarını görürler. Ezber çalışması yapmak yerine daha çok öğrenmeye çalışmalıdırlar. Unutkanlık yaşayan kişiler bunun için stres yapmamalı ve bu problemlerini çözmeye çalışmalıdır.

Unutkanlığın Çözüm Yolları

Unutkanlık eğer hastalık olarak veya vitamin eksikliğinden kaynaklı değil ise çoğu kişide olan ve normal olan bir durumdur. Çok fazla çalışmaktan, her şeyi ezberlemeye ve öğrenmeye çalışmaktan bu durumlar ortaya çıkabilir. Unutkanlıktan kurtulmak ve azaltmak için izlenecek yollar şunlardır:

1) Kişi boş zamanlarında bol bol bulmaca çözmelidir. Bu hem zihni dahada açar hem de unutkanlığa iyi gelir.

2) Dikkati toplamadaki gibi unutkanlıkta da bol bol kitap okunması önemlidir. Özellikle içerisinde küçük zeka oyunlarının olduğu kitaplar sınava hazırlanan kişiler için daha verimli olacaktır.

3) Çok fazla ezber yapmaktan kaçınılması gerekiyor. Ezber yapan kişiler ezberledikleri bilgileri kısa sürede unutur. Ezber yapmak yerine öğrenmeye çalışılmalıdır.

4) Gereksiz bilgiler ile zihin meşgul edilmemelidir. Öğrenciler için ders çalışırken kısa özetler çıkarılmalı ve bu kısa özetler okunup sınava girilmelidir. Boş ve gereksiz bilgilerin öğrenilmesi bazı önemli bilgilerin unutulmasına sebep olur.

5) Belirli periyotlarda sosyal olmak gerekir. Aileyle veya arkadaşlarla verimli zaman geçirmek, kulüplerde etkinliklere gitmek unutkanlık için iyi gelecektir.

6) Yeni bir dil öğrenmekte zihni oldukça açar ve unutkanlığa iyi gelir. Eğer vaktiniz varsa ve yeni diller öğrenmeye meraklıysanız bu dönemde sizi zorlamayacak öğrenmesi kolay diller öğrenmeye çalışın.

7) Sabah ve akşam yürüyüşlerine çıkın ve bol bol oksijen alın. Bol oksijen zihni açıp unutkanlığa pozitif etki edecektir. Yürüyüş yapabilecek yollar yok ise spor salonuna gidip spor ve egzersizde yapılabilir.

8) Çok okuyup çok gezmeye özen gösterin. Vaktinizi dolu geçirin ve sadece belirli konulara odaklanıp kalmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu