YKS Tercih Dönemi İçin Son Gün Bugün!

YKS tercihleri son gün tarihi ile gündemdeki yerini aldı. 27 Temmuz tarihinde başlayan üniversite tercihleri bitişi için geri sayım başladı. Aday öğrenciler hazırladıkları listelerini ÖSYM tercih ekranı üzerinde işlemeye devam ediyor. Bununla birlikte YKS tercihleri ne zaman bitiyor sorusu yanıt arıyor. YKS tercih kılavuzu üzerinde belirtilen tarihlere göre son gün yaklaştı. Peki, 2022 YKS tercihleri nasıl yapılır, ne zaman son bulacak? İşte detaylar…

YKS Tercih Dönemi İçin Son Gün Bugün!

YKS tercih sonuçları için heyecanlı bekleyiş sürerken, işlemlerini henüz tamamlamayan adayların süresi 5 Ağustos’ta sona eriyor. Tercih işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte, üniversite YKS sonuçlarının açıklanacağı tarih beklenecek.

YKS TERCİHLERİ NE ZAMAN BİTECEK?

27 Temmuz tarihinde başlayan üniversite tercihleri 5 Ağustos 2022 Cuma günü son bulacak. Adayların gün sonuna kadar tercih işlemlerini bitirmesi bekleniyor.

TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

YKS Tercih Dönemi İçin Son Gün Bugün!

2022 YKS tercih sonuçlarının açıklanacağı tarih henüz duyurulmadı. Tercih sonuçlarının Ağustos ayının ikinci haftası açıklanması bekleniyor. Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresi aracılığıyla adaylara duyurulacak.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 22-26 Ağustos 2022 tarihleri arasında yapılacaktır. Elektronik kayıtlar ise 22-24 Ağustos 2022 tarihleri arasında yapılacaktır. Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için aşağıda belirtilen belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir.

YKS Tercih Dönemi İçin Son Gün Bugün!

Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır. Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 30 Aralık 2022 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu