Üniversiteye Girişte Başarı Sırası Şartında Değişiklik

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın son yaptığı açıklamaya göre bundan sonra hukuk fakültelerinde başarı sırası şartı 190 binden 125 bine çekiliyor. Eczacılık ve diş hekimliğine ise ilk kez başarı sırası şartı geliyor.

Üniversiteye Girişte Başarı Sırası Şartında Değişiklik

YÖK Başkanı Saraç, uygulamanın gelecek yıl yapılacak YKS’den itibaren uygulanmaya başlanacağını ve üniversitelerin bazı bölümlerine girişte başarı sırası sınırlaması getirdiklerini bildirdi.

Başarı sınırlaması şartını ilk tıp ve hukuk bölümlerine getirdiklerini belirten Başkan Saraç, ardından mühendislik, mimarlık ve öğretmenlik programları için de bu uygulamayı hayata geçirdiklerini söyledi.

Düzenlemenin Amacı Nedir?

Kamuoyundaki değerlendirmeler dikkate alınarak başarı sırası şartını yeniden gözden geçirdiklerini söyleyen YÖK Başkanı, alınan yeni kararı ve gerekçesini şu sözlerle açıkladı:

“Hukuk fakültelerine kabul edilen öğrencilerin başarı sıralarına bakıldığında, devlet üniversitelerinde en düşük başarı sırası 59 bin iken, vakıf üniversiteleri ve KKTC’deki üniversitelerde en düşük başarı sırasının 190 bin olduğunu görüyoruz. Buradaki makas çok açık. Sınıflarda verilen eğitimi öğrenci açısından zedeleyebilecek, eğitim öğretimin niteliğini aksatabilecek kadar geniş bir makas aralığı var. YÖK Genel Kurulunca, bu durum yeniden değerlendirildi ve hukuk fakülteleri için 190 bin olan başarı sırası şartının 125 bin olarak yenilenmesine karar verildi. İlk yıldan itibaren hukuk fakültelerine alımlar bu şarta göre yapılacak.”

Yekta Saraç

2 Program Daha Başarı Sırası Şartına Alındı

YÖK Başkanı Saraç, yeni sistemi alan bazlı iyileştirerek daha üst seviyelere taşımaya çalıştıklarını ve bunun sonuçlarını da aldıklarını belirterek, bu çerçevede fakülte dekanlarının görüşlerinin de alındığını belirtti.

Uzun süredir diş hekimliği ve eczacılık programlarına da başarı sıralaması şartı getirilmesi ile ilgili talepler aldıklarını aktaran Başkan Saraç, şöyle devam etti:

“11. Kalkınma Planı hedefleri çerçevesinde bu fakültelerin taleplerini de değerlendirdik. Diş hekimliği programı için devlet üniversitelerinde en düşük başarı sırası 67 bin 855 iken, vakıf üniversitelerinde 88 bin 168, KKTC’de ise 116 bin 362 olduğunu görüyoruz. Arada çok büyük bir fark var. Eczacılık fakültesine baktığımızda ise devlet üniversitelerinde en düşük başarı sırası 47 bin 878, vakıf üniversitelerinde 121 bin 557, KKTC’de ise 169 bin 803. Burada da çok açık bir makas aralığı var. Bunun için öğrenci merkezli bilimsel ve gerçekçi bir yaklaşımın, girdi esaslı iyileştirmenin yükseköğretimin kalitesine olumlu etkileri olacağı düşüncesiyle, başarı sırası şartını iki fakülte için daha genişlettik ve eczacılık fakülteleri için en düşük başarı sırası şartını 100 bin, diş hekimliği fakülteleri için en düşük başarı sırası şartını da 80 bin olarak belirledik.”

Yekta Saraç

Ne Zamandan İtibaren Geçerli?

YÖK Başkanı, başarı sırası sınırlaması ile ilgili aldıkları kararların önümüzdeki ilk yıl, yani 2020 YKS’de uygulanmaya konulacağını söyledi.

Son Değişiklikle Beraber Hangi Programlarda Değişiklik Var?

PROGRAMPUAN TÜRÜBAŞARI SIRASI ŞARTI
Tıp ProgramlarıSAYEn Düşük 50.000
Diş Hekimliği ProgramlarıSAYEn Düşük 80.000
Eczacılık ProgramlarıSAYEn Düşük 100.000
Hukuk ProgramlarıEAEn Düşük 125.000
Mimarlık ProgramlarıSAYEn Düşük 250.000
*Mühendislik ProgramlarıSAYEn Düşük 300.000
**Öğretmenlik Programlarıİlgili Puan TüründeEn Düşük 300.000
*Orman, Ziraat, Su Ürünleri Programları ile Ağaç İşleri Endüstri Programları hariç olup Ziraat Fakültelerinin Gıda Mühendisliği Programları dahil
**Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programı dahil

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu