Mükemmel Bir CV Hazırlamanın Püf Noktaları!

İş başvurularında gerek iş veren, gerekse iş başvurusunda bulunan adaylar için CV büyük öneme sahiptir. İşveren aradığı iş pozisyonuna göre doğru kişiyi CV sayesinde seçer. İş başvurusunda bulunan kişide etkili CV ile aradığı iş pozisyonuna uygun olduğunu, işverene bildirimde bulunmuş olur. Çoğu zaman iş başvurusunda bulanan kişilerin doldurması için, işveren tarafından, daha önce düzenlenmiş CV formatı verilerek, adaylardan bu formu doldurması istenir. Her ne kadar matbu CV formatı da olsa, iş başvurusunda bulunacak kişi için öz geçmiş, referansları, kariyer hedefleri gibi bölümler, aday tarafından özgün bir şekilde doldurulması istenir. İlgili seçenekler doldurulduktan sonra, özgün şekilde doldurulması istenen bölümler, itina ile doldurulduğunda, püf noktalarına dikkat edildiğinde, aynı iş pozisyonuna başvuruda bulunan adaylardan daha avantajlı konuma geçilir.

https://cvhazirlama.cool/ web sitesinden cv hazırlama ile ilgili püf noktaları derledik.

CV Nedir?

CV Latince curriculum (çember) ve vitae (hayat) kelimelerinin birleşiminin kısaltması olarak dilimize yerleşmiştir. Türkçe karşılığı olarak, mesleki yaşam özeti olarak kullanılmaktadır. Kimi zaman öz geçmiş ile karıştırılmaktadır. Öz geçmiş kişinin hayatı boyunca yaşadıklarının özeti olarak tanımlanırken, CV iş başvurularında sadece işle alakalı hayat döngüsünün özeti olarak tanımlanır. Bu sebepten CV doldurulurken mümkün olduğu kadar, başvuruda bulunulacak iş pozisyonu ile alakalı konulara değinilmesi gerekir.

Mükemmel Bir CV Nasıl Hazırlanır?

Mükemmel bir CV oluşturulması için, öncelikle iş pozisyonun iyi incelenmesi gerekir. İşe kabul edilecek adaylarda aranan özelliklerin, hangi yeterliklerin istendiğinin bilinmesi, etkili CV oluşturulmasına katkı sağlar.

CV’de olması gerekenler;

  • Başvurunda bulunanın iletişim bilgileri.
  • İş pozisyonunda değerlendirmeye alınabilecek mesleki geçmiş.
  • Adayın görmüş olduğu eğitimler, kurslar.
  • İş yatkınlığını gösterir beceri ve yetenekleri, varsa bu yönde çalışmaları.
  • Almış olduğu ödüller, akademik başarıları.
  • Varsa daha öne yayınlanan dergileri, makaleleri.
  • İlgi alanları, hobileri.

Belirtilen seçenekler, iş başvurusunda bulunanın durumu ve iş pozisyonuna göre değişiklik gösterir.

Mükemmel Bir CV Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mükemmel bir CV hazırlarken, öncelikle işveren gibi düşünülmelidir. Aday kişi kendi CV’sini değerlendirmeli, buna göre eksiklikleri varsa gidermeli, çıkarması gereken alakasız konuları çıkarmalıdır. Her bir başlıkta giriş, gelişme, sonuç bölümlerini yer vermelidir. Cümleler mümkün olduğu kadar kısa olmalı, anlaşılır sade bir dil kullanılmalıdır. Yazım puntosuna ve yazı tipine özen gösterilmeli. Genellikle yazı puntosu 12 veya 11 punto olması gerekir. Sayfanın yanlardan, üst ve alt kısımlarından yeteri kadar boşluk bırakılmasına özen gösterilmeli. CV formunda kullanılacak fotoğraf vesikalık, güncel çekilmiş ve iş pozisyonunun formuna uygun olmalıdır.

Mesleğe ve şirkete uygun bir özgeçmiş şablonu kullanmak da işe girişinizi kolaylaştıracaktır.

Mükemmel Bir CV Hangi Formatta Olmalı?

CV elden bizzat işverene veya temsilcisine teslim edilecekse, A4 boyutunda dosya kağıdı kullanılması, kapaklı dosya içerisinde sunulmasına özen gösterilmelidir. Çoğu iş başvuruları dijital formatta yapılmaktadır. Bu durumlarda CV üzerinde istenmeyen kişiler tarafından oynama yapılacağı düşünülerek, mümkün olduğu kadar PDF formatında hazırlanması uygun olacaktır. Bu sayede dosya aktarımı daha kolay olmakta, ayrıca dosya aktarı yapılırken de, daha az hata ile karşılaşılmaktadır.

Mükemmel Bir CV Nasıl Anlaşılır?

Mükemmel bir CV düzenli bir görüntüye sahiptir. Düzenlenen dijital veya fiziki CV hazırlanışında etkili bir dil kullanılmıştır. Cümleler kısa ve anlaşılır bir şekildedir. Kullanılan formatta yeterli boşluklar bırakılmıştır. Yazım ve dil bilgisi kurallarına özen gösterilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu