Evde Verimli Ders Çalışma – 5 Mükemmel Öneri

Pandemi ve online eğitime geçilmesi ile ders çalışma alanlarımız bir anda evlerle sınırlı hale geldi. Okul, kurs veya kütüphane gibi yüksek disiplinli ortamlardan farklı olarak evlerde, otorite boşluğu oluşmakta ve dikkatimizi dağıtan onlarca faktör bulunmaktadır. Bu sebeplerle ders çalışırken, nasıl zaman yönetimi yapmamız gerektiği hususu büyük önem arz eder. Bizler de bu yazımızda sizler için, evde ders çalışma verimliliğinizi artıracak 5 öneriyi açıklıyoruz.

Evde Verimli Ders Çalışma
Evde Verimli Ders Çalışma

Evde Verimli Ders Çalışmak İçin 5 Öneri

1. Kendinize Özel Çalışma Alanı Oluşturun

Salon veya oturma odasında ders çalışmak ne kadar kulağa hoş gelse de, çalışma alanınız ile dinlenme alanınızı ayırmanız oldukça önemlidir. Evden çalışırken odaklanmanızı arttırmak için, dikkatinizi dağıtacak her şeyden uzak durmaya çalışın. Oluşturduğunuz çalışma alanını temiz tutmaya özen gösterin ve dikkatinizi dağıtabilecek şeyleri çalışma alanınızdan uzak tutun.

2. Aynı Anda Birden Fazla İşle Uğraşmayın

Evde çalıştığınız sırada ilgilenmeniz gereken başka işler olabilir. Ancak unutmamalısınız ki her işin bir sırası vardır. Çalışmanıza odaklanıp, diğer işler konusunda sabırlı olmalı ve sıralarının gelmesini beklemelisiniz. Aynı anda birden fazla iş yapmaya çalışmak, bu işlerin tamamında başarısız olmanıza sebep olabilir.

3. Kendinize Bir Rutin Oluşturun

Her ne kadar ders çalışma alanınız ev ile sınırlı olsa da; evde çalıştığınız bu süreçte de, tıpkı okul ya da kütüphanede çalışıyor gibi disiplinli bir çalışma düzeni oluşturmanız mümkün. Uyanmak, kahvaltı yapmak, giyinmek ve hatta kahve içmek gibi gün içerisindeki tüm faaliyetlerinizi detaylı bir şekilde düzenleyen bir rutin oluşturmalısınız. Bu rutini oluşturduktan sonra, yapmanız gereken mümkün olduğunca bu rutine uymak olacaktır. Böylece sıra çalışmaya geldiğinde, beyniniz ve vücudunuz buna hazır olacak ve sizi uyaracaktır.

4. Aralıksız Ders Çalışmayın

Genellikle öğrencilere çok ders çalışmaları gerektiği söylenir. Ancak, çok olarak tabir edilen zamanın da bir limiti olmalıdır. Gün içinde kendinize vakit ayırmanız ve sosyal zaman oluşturmanız, ders çalıştığınız anlarda verimliliğinizi artıracaktır. Ayrıca, arkadaşlarınız ve ailenizle kuracağınız iletişimi de molalarla sınırlı tutmak, çalışmalarınızın bu sebeplerle bölünmesini önleyecektir.

5. İyi Beslenip, İyi Uyuyun

Hayatın her alanında olduğu gibi, etkili ders çalışmak için de beslenmenize ve uykunuza dikkat etmeniz gerekir. Araştırmalara göre, beslenmenizde yumurta ve balık gibi protein ağırlıklı besinlere ve atıştırmalık olarak da fındık, fıstık gibi ürünlere ağırlık vermek, zihniniz için oldukça faydalı olacaktır.

Son olarak, ders çalışırken uykunuzu ihmal etmeyin ve her gün 7-8 saat uyumaya özen gösterin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu