YKS Ek Tercih Kılavuzu Yayımlandı: Ek Tercihler Ne Zaman Yapılacak?

YKS ek tercih yerleştirme kılavuzu yayımlandı.

YKS ek yerleştirme kılavuzu bugün erişime açıldı. İlk yerleştirme sürecinde aldıkları tercih sıralamaları olumsuz sonuçlanan adaylar, ikinci yerleştirme kapsamında bir üniversiteye yerleşebilmek için işlemlerini gerçekleştirecek. Peki, YKS tercih işlemleri sırasında nelere dikkat edilmesi gerekecek? İşte, o konudaki tüm detaylar..

YKS EK YERLEŞTİRME NE ZAMAN YAPILACAK?

Adaylar, 2022-YKS Ek Yerleştirme tercihlerini, 07-13 Eylül 2022 tarihleri arasında T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulamasından bireysel olarak kendileri yapacaklardır.

Tercih işlemleri, 07 Eylül 2022 tarihinde saat 10.00’da başlayacak, 13 Eylül 2022 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir.

YKS EK YERLEŞTİRME KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

YKS Ek Tercih Kılavuzu Yayımlandı: Ek Tercihler Ne Zaman Yapılacak?

EK TERCİH ÜCRETİ NEREYE, NE KADAR YATIRILACAK?

Tercih süresi, 7-13 Eylül 2022 tarihleri arasındadır. Ek yerleştirme ücreti 30,00 TL’dir.

Ek yerleştirme ücreti, 14 Eylül 2022 tarihi saat 23.59’a kadar yatırılabilecektir. Ek yerleştirme ücretini yatırmayan adayların ek yerleştirme için yapmış oldukları yükseköğretim programları tercihleri geçersiz sayılacak, yerleştirme işlemine alınmayacaktır.

KİMLER TERCİH YAPABİLECEK?

YKS Ek Tercih Kılavuzu Yayımlandı: Ek Tercihler Ne Zaman Yapılacak?

1. 2022-YKS merkezî yerleştirmede ve 2022-YKS ek yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ikinci ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. İkinci ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2022-YKS merkezî yerleştirmede ve 2022-YKS ek yerleştirmede hiçbir yükseköğretim programına yerleştirilmemiş olmak gerekir (2022-YKS merkezî yerleştirmede ve 2022-YKS ek yerleştirmede tercih yapmamış adaylar da ikinci ek yerleştirmede tercih yapabilirler).

YKS Ek Tercih Kılavuzu Yayımlandı: Ek Tercihler Ne Zaman Yapılacak?

2. Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan ancak yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan Tablo-3’teki ön lisans programları ile Tablo 4’teki lisans programlarını, ilgili programın puan türünde programın en küçük puanına eşit veya daha büyük yerleştirme puanına sahip olan adaylar tercih edebilecektir. Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları, ilgili yerleştirme puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebileceklerdir.

3. 2021-YKS’de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ikinci ek yerleştirme için tercih yapabileceklerdir.

4. Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu