2021 YKS Barajı Kaç Puan? TYT ve AYT Kaç Netle Geçilir?

2021 YKS adaylarından son zamanlarda “TYT baraj puanı kaç? 2021“, “AYT baraj puanı kaç? 2021” gibi çok fazla soru gelmeye başladı. Bu yazımızda işte bu soruların cevaplarına yer vereceğiz.

Her sene ÖSYM tarafından düzenlenen üniversiteye giriş sınavı olan YKS’ye milyonlarca öğrenci katılıyor. Fakat bu öğrencilerin bir kısmı ÖSYM tarafından belirlenen baraj puanını aşamıyor. Bunun neticesinde de üniversite tercihlerinde sorunlar yaşıyor. Bu sorunun en büyük nedenlerinden birisi, sınava girmeden önce adayların baraj puanını bilmemesi veya hiç duymamış olmasından kaynaklanıyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Tercih Koçu olarak bu yazımızda “YKS kaç netle kazanılır?, TYT baraj puanı ne kadar?, AYT baraj puanı ne kadar?” gibi tarafımıza sıklıkla sorulan soruların cevabını, kısacası “2021 YKS Barajı Kaç Puan?” sorusunun cevabını vereceğiz.

2021 YKS Barajı Kaç Puan?

TYT Baraj Puanı Kaç? 2021

YKS barajı konusuna değinmeden önce YKS’de TYT puanınızın sistem tarafından hesaplanabilmesi için her şeyden önce en az 150 ve üzeri puan almanız gerekmektedir. Aksi durumda YKS için yeterli barajı yakalayamamış olacaksınız. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise 150 puanının YKS barajı olmaması. 150 barajı TYT puanınızın hesaplanması için alt sınırdır.

TYT’de 150 Barajını Geçenler Tercih Yapabilir Mi?

Eğer TYT’de 150 barajını geçtiyseniz bazı bölümlerde de olsa TYT’deki bu puanınız ile tercih yapabilirsiniz. Bu barajı geçebilmek içinde TYT’de yaklaşık olarak 14-15 net yapmanız gerekli. Eğer bu sayılarda netiniz olursa yüksek ihtimalle TYT’de 150 barajını da aşmış olursunuz.

Yukarıda üzerinde durduğumuz üzre TYT puanınızın hesaplanabilmesi için 150 puanı yakalamış olmanız gerekiyor. Peki YKS barajı için durumlar nasıl?

AYT Baraj Puanı Kaç? 2021

Eğer AYT veya YDT puanlarınızın da hesaplanmasını istiyorsanız TYT 150 barajından çok daha fazlasını başarmanız gerekiyor. Bunun için de TYT’den en az 180 ve üzeri puan almanız gerekli. Eğer 180 barajını geçemezseniz TYT puanınız hesaplanır -150’nin üzerindeyseniz- fakat AYT veya YDT puanlarınız hesaplanmaz. Buna göre YKS puanlarının hesaplanması için alt limit olan 180 puanı yakalayabilmek için de ortalama 20 net yapmanız gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu