LGS’ye Nasıl Hazırlanılır?

Liseye hazırlanan adayların en çok sorduğu LGS’ye nasıl hazırlanılır?, En etkili çalışma taktikleri nelerdir? gibi sorular ve daha fazlası Tercih Koçu‘nda.

LGS’nın oldukça yeni bir sistem olması ve daha önceki TEOG gibi sınavlara hiç benzememesinden dolayı adayların kafalarında pek çok soru olabiliyor. Bunlardan en önemlisi de bu yazımızın da başlığı olan “LGS’ye Nasıl Hazırlanılır?” Bu sorunun cevabı için sayısız yöntem yer alsa da Tercih Koçu olarak en etkili yöntemleri sizin için derledik.

Bol Kitap Okuyun

Yeni sınav sistemi ile birlikte yorumlama ve okuduğunu anlamaya yönelik soruların sayısını arttığını söyleyelim. Durum böyleyken LGS’ye hazırlık sürecinde ve öncesinde ne kadar çok kitap okursanız zamanla okursanız sizin için o kadar yararlı olacaktır.

Motivasyonunuzu Yüksek Tutun

Seviyeniz düşük olabilir veya çalıştığınız konuları anlamakta güçlük çekiyor olabilirsiniz fakat bu durumun moralinizi etkilemesine izin vermeyin. Çünkü motivasyon düşüklüklerinde kişilerde her zaman karamsarlık ve özgüven eksikliği görülür. Özgüven eksikliği de sizin LGS’ye ve hedeflerinize olan bakışınızı köreltecektir.

Ders Programı Edinin

Hayatlarında büyük işler başarmış kişileri incelediğimizde her zaman planı ve düzenli çalıştıklarını görürüz. Neyi ne zaman çalışacağınızı bilmeniz ve buna göre kendinize program hazırlamanız her zaman öncelikli işiniz olsun. Bu sayede çalışmalarınızdan daha çok verim alacağınız konusunda emin olabilirsiniz.

Düzenli Tekrar Yapın

Uzunca bir süre ders çalışmış daha sonrasında çalıştığınız konuları hatırlamıyor olabilirsiniz. Üzülmeyin! Bazen de sınavlardan önce çok iyi çalıştığınızı düşünebilirsiniz fakat sınavınız kötü geçmişte olabilir. Bu sorunun altında yatan neden sanıldığı gibi zekanızla ilgili değildir. En önemli sebebi öğrenilenlerin tekrarının yapılmamasıdır.

Öğrencilerin çoğu sınavlardan önce -belkide son gün- sınavda çıkabilecek bütün konuları çalışıp iyi notlar almayı bekler. Biranda bütün konuları ardı ardına çalışmaya çalışmak -ezberlemeye çalışmak- kimsenin yapabileceği bir durum değildir. İnsan yapısı olarak da güç bir durumdur. Peki bu hatadan dönmek için neler yapılabilir?

Öncelikle her gün okuldan sonra gün içerisinde işlenilen derslerin tekrarı o gün bitmeden yapılmalıdır. Böylelikle akılda kalıcılığını arttırmış olursunuz.

Bunun yanında ders çalışırken daha sonradan tekrar yapmak için küçük notlar almayı ihmal etmeyin. Notları alırken de kendinizin anlayabileceği şekilde yazmaya özen gösterin.

Son olarak kısa ve sürekli çalışmanın, uzun ve tek seferde çalışmadan daha etkili olduğunu unutmayın. Örneğin bir ders için günlük 30 dakika ayırmanız sizin hem dersten sıkılmamanız hem de devamlılığınız için en iyi süredir.

Ders Kitaplarını Önemseyin

Önceki yıllarda MEB ders kitapları önemsenmez, bunun yerine kaynak kitap olarak ifade edebileceğimiz yardımcı kitaplardan sınavlara hazırlanılırdı. Bu durumda hem mali yük hem de kafa karışıklığına yol açardı. Milli Eğitim Bakanlığı bu durumu fark etmiş olacak ki.; son yıllarda MEB’in yaptığı sınavları incelediğimizde artık MEB ders kitaplarından birebir sorular sorduğunu rahatlıkla görebiliriz. Bu sayede yüzlerce kitap arasında hangi kitaplara çalışmanız gerektiğini düşünmek zorunda kalmayacaksınız. Tek yapmanız gereken MEB ders kitabını çok iyi şekilde analiz etmek ve özellikle ünite sonu sorulara iyi odaklanmak.

Çok Soru Tipi Görün

LGS’nin artık önceki sınavlar gibi olmadığını ve çoğunlukla analiz yeteneği isteyen sorulardan oluştuğunu söylemiştik. Bu tip sorulara ise yeni nesil sorular denildiğini de belirtelim. Yeni nesil soruları diğer soru tiplerinden ayıran en önemli fark ise neredeyse sınırsız soru çeşitliliğinin olabilmesi. Bunun için adaylara tavsiyemiz LGS’ye hazırlık sürecinde çözebildikleri kadar çok soru çözmeleri ve bu soruları çözerken de devamlı aynı tip sorulara yönelmek yerine farklı farklı soru tipleri görmeleridir. Eğer güncel soru bankaları, testler nelerdir? diye de merak ediyorsanız; LGS kitap önerileri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Böylelikle güncel kitap aramak için uzun vakitler harcamaz ve en iyi kaynakları öğrenmiş olursunuz.

Dahası soru sormaktan çekinmeyin, ezber yapmayın, not defteri tutun ve kendinize zaman ayırın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu