Türk Dili ve Edebiyatı İçin 2020’de Kaç Net Gerekir?

2020 YKS için “Türk Dili ve Edebiyatı İçin 2020’de Kaç Net Gerekir?“, “Türk Dili ve Edebiyatı 2020 Kaç Net?” ve daha fazlası Tercih Koçu’nda.

Not: Programlar taban puanlarına göre yüksekten düşüğe doğru sıralanmıştır.
Bilgi: Bu tabloda yer alan veriler bu yılki YKS’de adaylara yardımcı olması için bir önceki yılın YKS tercihlerine göre düzenlenmiştir. ÖSYM’nin güncel sonuçlarıdır.
ÜNİVERSİTEKATSAYIOBPYERL.TYT TÜRKÇETYT SOSYALTYT MATEMATİKTYT FENAYT EDEBİYATAYT TARİH-1AYT COĞRAFYA-1AYT TARİH-2AYT COĞRAFYA-2AYT FELSEFEAYT DİN
Beykent Üniversitesi (Burslu)0,12470,950000157,83,89,89,88,54,8
Yeditepe Üniversitesi (Burslu)0,12424,2432,515,314,58,521,5868,58,510,84,8
Tobb Ekonomi Ve Teknoloji Üniversitesi (Burslu)0,12440,7331,818,817,3022,86,567,81010,84,8
Boğaziçi Üniversitesi (İngilizce)0,12425,1593317,58,35,321,594,810109,56
İstanbul Şehir Üniversitesi (Burslu)0,12440,45330,316,57,55,520,8968,58,8125
İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi (Burslu)0,12477,533317,811,3020,3969,87,39,86
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (Burslu)0,12386,81028,316,581247,8598,57,54,8
İstanbul Üniversitesi0,12324,7903416,583,816,85,567,3117,36
Marmara Üniversitesi0,12374,65802912,84,3014,56,866,39,88,86
Hacettepe Üniversitesi0,12376,38032,513,35,511844,84,88,89,54,8
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi0,12340,356631,313,821,31,514,84,54,868,54,82,5
Yıldız Teknik Üniversitesi0,12363,056024,516,34,84,5185,83,83,87,88,56
Ankara Üniversitesi0,12397,656020,512,83,3017,87,867,58,564,8
Başkent Üniversitesi (Burslu)0,12423,55531,516,511,8116,81,52,34,86,39,83,5
İstanbul Kültür Üniversitesi (Burslu)0,12438,257291310,81,812,55,82,558,5102,8
Haliç Üniversitesi (Burslu)0,12375,6626,511,33,54,3175,555,37,57,54,8
İstanbul Aydın Üniversitesi (Burslu)0,12356,95527,513,85,31,815,344,858,59,55
Ege Üniversitesi0,12366,458124,3144120,54,556,36,58,52,5
İstanbul Medeniyet Üniversitesi0,12434,55229,511,53,3314,86,82,56,36,38,34
Dokuz Eylül Üniversitesi0,12317,856020,812,81,30,817,85,567,3118,52,3
İstinye Üniversitesi (Burslu)0,12388,3425,3139,84,815,85,54,855,363,8
Anadolu Üniversitesi0,12371,16127,312,81019,85,835,85,89,82,8
Doğuş Üniversitesi (Burslu)0,12409,35528,315,36,33,8135,83,54,58,87,32,5
Bursa Uludağ Üniversitesi0,12416,0571257,35020,34,31,85,366,53,8
İstanbul Arel Üniversitesi (Burslu)0,12319,35326,313,88,8021,55,562,83,85,33,8
Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi0,12388,658121,598,8217,56,83,55,56,391,5
Akdeniz Üniversitesi0,12395,656030151,3012,86,54,87,56,38,81,8
İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi (Burslu)0,12310,85526,5134011,56,867,57,39,83,5
İstanbul Gelişim Üniversitesi (Burslu)0,12389,1625153,8019345,34,87,34,8
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi0,12450,781289,84,8212,544,86,358,53
Kocaeli Üniversitesi0,12449,57026,815,85,5010,55,83,84,35,57,35
Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi0,12366,957124,5000191,84,88,89,88,53,8
İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi (%75 İndirimli)0,12353,21030,89,300166,855,358,32,8
Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi0,12291,356029,515,81,30,8164,5549,84,34,8
Ondokuz Mayıs Üniversitesi0,12368,1702415,36212,32,357,596,31,5
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi0,1236370209,85,5014,34,84,86,896,53
Çukurova Üniversitesi0,12445,758117,811,31215,34,33,57,33,88,34
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi0,12329,957228,314,54,8013,56,52,86,82,89,81,5
Bursa Uludağ Üniversitesi (İö)0,12439,66021,311,33,51,514,31,84,857,37,51
Sakarya Üniversitesi0,12401,61022311,55,83,814,544,847,54,52,5
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi0,12396,9601583,80,811,84,365119,52,5
Mersin Üniversitesi0,12353,256227,516,50,8012,85,34,8568,51
Erciyes Üniversitesi0,12371791812,81,5014,55,564,87,37,52,5
Akdeniz Üniversitesi (İö)0,12311,25122,511,801,810,85,54,87,39,873,5
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi0,12341,66223,88,87,50,816,544,81,86,38,32,5
Karadeniz Teknik Üniversitesi0,12383,28019,583,50174,32,57,867,31,5
Selçuk Üniversitesi0,12377,68922,88,85010,35,33,567,57,33,5
İzmir Demokrasi Üniversitesi0,12389,656221,85,51214,34,53,54,87,862,8
İstanbul Şehir Üniversitesi (%75 İndirimli)0,12427,51023,88,57,3116,34,52,53,33,37,52,3
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (İö)0,12294,26121,511,50,8-0,316,583,52,87,57,33,5
Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi0,12298,656125,311,34,849,55,54,82,39,88,33,5
Pamukkale Üniversitesi0,12386,48022,3990,312,52,364,57,34,83,8
Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi0,12324,456119,811,8-0,30,8174,33,55,3103,84
Süleyman Demirel Üniversitesi0,12374,757219,511,55,508,37,83,57,38,57,30
Gaziantep Üniversitesi0,12374,0579299,500,58,81,334,57,57,55
Balıkesir Üniversitesi0,12280,2821611,3102,87,87,82,37,38,854,8
Necmettin Erbakan Üniversitesi0,12413,56114,36,33,50126,866,38,82,34,8
Avrasya Üniversitesi (Burslu)0,12319,65516,8132,30135,359,85,352,5
İnönü Üniversitesi0,123267117,511,51,80145,34,82,37,373,5
Kocaeli Üniversitesi (İö)0,12279,86217,511,8-0,30144,33,87,39,87,32,8
İstanbul Kültür Üniversitesi (%75 İndirimli)0,12337,751521,311,51,5015,85,562,567,31,5
Çağ Üniversitesi (Burslu)0,12271,258251180,816,86,81,55,35,831,5
Kırıkkale Üniversitesi0,12372,457219,314,34,80,83,35,84,87,59,84,54,8
Trakya Üniversitesi0,12396,358113,311,54,50,895,364,89,844,8
Manisa Celâl Bayar Üniversitesi0,12420,410323,312,57386,843,82,84,83,8
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi0,12349,86123,315,53,5013,84,33,83,8453,8
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (İö)0,12323,756224,88,800165,53,86,844,32,5
Dicle Üniversitesi0,12346,158224,311,31,528,85,52,34,87,34,86
Ordu Üniversitesi0,123196020,510,53,8013,35,33,54,87,371,3
Haliç Üniversitesi (%75 İndirimli)0,12331,42416,37,80,5-0,316,85,50,57,858,81,3
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (İö)0,12383,462257,51111,82,33,547,59,81,3
Afyon Kocatepe Üniversitesi0,12304,58223,512,30,5015,34,51,53,87,562,8
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi0,12425,757222,86,51,5013,33,83,84,336,51,5
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi0,12320,67215,58,55,82,815,85,51,334,37,53,8
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi0,12320,18210,39-0,3014,85,33,85,5372,3
Atatürk Üniversitesi0,12332,15822310,54,3010,32,83,86,36,56,32,8
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi0,12313,47117,512,3-0,30114,554774,8
Amasya Üniversitesi0,12364,26217,510,30,31,811,32,32,84,36,57,36
Harran Üniversitesi0,12381,656214,513,30,50104,53,566,56,33,8
Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi0,12418,656223,880,53,884,30,346,38,53,5
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi0,12422,66218,35,55,309,332,554,39,83,8
Samsun Üniversitesi0,12407,0560217,53,5-0,313,80,8536,57,51,5
Selçuk Üniversitesi (İö)0,12308,758122,510,31011,84,54,85,555,33,8
Uşak Üniversitesi0,12435,355928,8832,8134,31,8422,82,5
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi0,12450,5582206,3112,312,82,82,3615,8-0,3
Sakarya Üniversitesi (İö)0,12398,79211,57,33,5013,53,834,37,85,53,8
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi0,12439,3622111,821,89,85,52,526,56,31
Pamukkale Üniversitesi (İö)0,12302,957216,510,36,308,34,53,547,59,82,5
Erciyes Üniversitesi (İö)0,12305,68215121014,83,34,83,87,56,32,5
Gaziantep Üniversitesi (İö)0,12371,27119139,509,84,54,84712,5
Düzce Üniversitesi0,12304,858115,5122,5117,83,51,315,36,84,8
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi0,12356,7812460014,84,552,328,32,5
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi0,12322,558221,3113,3110,54,563,56,361,3
Adıyaman Üniversitesi0,12318,056119,88,51,3-0,311,5255,58,86,52,3
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi0,12300,17214,397,3013,34,32,347,362,8
Süleyman Demirel Üniversitesi (İö)0,12351,97119,896,8110,35,84,80,3572,5
İnönü Üniversitesi (İö)0,12378,762189,5-0,8011,84,33,5637,32,8
Giresun Üniversitesi0,123196018,5121251,84,86,39,88,82,5
Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (İö)0,12395,454121,572,3010,8261,86,38,81,5
Fırat Üniversitesi0,12314,358216,312,85056,54,88,57,38,33,5
Balıkesir Üniversitesi (İö)0,12390,957223,59,83,50,5122,53,83,8451,3
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi0,12380,15621793012,54,51,85,35,561,3
Aksaray Üniversitesi0,12384,86116,38,30113,543,56641,5
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi0,12382,96120,34,87,3111,51,84,82,32,38,33,5
Karabük Üniversitesi0,12310,657117,51100154,51,38,85,3100,3
Mardin Artuklu Üniversitesi0,12346,95218,810008,85,34,8367,33,5
Manisa Celâl Bayar Üniversitesi (İö)0,122509318,350,51,810,85,34,868,562,3
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi0,12301,261188,810,88,83566,37,33,8
Kırklareli Üniversitesi0,12334,457110,510,5-1,3010,55,82,56,57,84,54,8
Doğuş Üniversitesi (%75 İndirimli)0,12373,72511,36,852,510,80,52,53,87,59,52,8
Sinop Üniversitesi0,12355,258218,3115,509,83,863,34,83,33,5
Kastamonu Üniversitesi0,12321,1622513,81,50122,551,56,53,52,5
Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi (İö)0,12351418,59,50,8095,53,55,58,55,83,8
Trakya Üniversitesi (İö)0,12346,457219,34-1,31133,32,5567,32,3
Bartın Üniversitesi0,12371,656213,814,35,803,35,53,55,87,86,51,3
Batman Üniversitesi0,12376,35611010,52,505,52,864,88,58,52,8
Erzurum Teknik Üniversitesi0,12304,956216,51440845608,33,5
Kırıkkale Üniversitesi (İö)0,12299,156219,311,56262,84,84,88,561,3
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi0,12376,558115,8120,81,311,53,34,83,88,52,31
Çankırı Karatekin Üniversitesi0,12324,6622413,82,50,8131,53,5664,82,3
Afyon Kocatepe Üniversitesi (İö)0,12378,372175,56,3315,33,31,30,53,84,82,5
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi0,12307,76114,38,800,57,53,83,84,37,37,54,8
Yozgat Bozok Üniversitesi0,12348,78217,88-0,3-0,314,84,32,32,81,58,51,5
Hitit Üniversitesi0,12350,756221,513,80014,52,83,552,37,32,5
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (İö)0,12372,782238,30,808,54,82,83,84,36,31,5
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (İö)0,12386,67214,55,82,82,384,53,52,89,806
Dicle Üniversitesi (İö)0,12383,356214,58,5-0,50,8153,53,565,84,84
Kilis 7 Aralık Üniversitesi0,124028224,37,32,3014,83,51,51,53,52,81,8
Atatürk Üniversitesi (İö)0,12271,857215,810,53,30,56,51,865,567,53,5
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi0,12340,3611610,5-0,5213,31,52,52,857,32,3
Artvin Çoruh Üniversitesi0,12384,456221,37,80066,553,52,57,51,5
Ordu Üniversitesi (İö)0,12378,856220,57,51,808,51,52,556,56,51,5
Uşak Üniversitesi (İö)0,12421,16224,34,83,33,351655,350,8
Amasya Üniversitesi (İö)0,12360,7551178,52010,84,5025,36,53,8
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (İö)0,12398,95628,312,50,80,86,844,86,37,33,52,3
Giresun Üniversitesi (İö)0,12362,1541138,802,810,52,82,358,54,81
Beykent Üniversitesi (%75 İndirimli)0,12324,353119,59,56,30,56,33,53,84,85,34,52,5
Siirt Üniversitesi0,12310,156211,39,32,807,33,34,85,37,36,52,8
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (İö)0,12364,88114,590,30112,8554,84,81,3
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (İö)0,12412,87219,37,86,54,57,83,31,82,80,562,5
Bartın Üniversitesi (İö)0,12346,941158,5615,52,32,55,547,33,8
Adıyaman Üniversitesi (İö)0,12355,761147,51-0,36,54,565,87,82,52,5
Fırat Üniversitesi (İö)0,12328,36213,36,8128,84,52,51,38,87,52,5
Kırklareli Üniversitesi (İö)0,12397,656296,31111,85,52,5633,52,3
Kapadokya Üniversitesi (Burslu)0,12375,9615,811,31,51,510,84,32,37,57,52,52,5
Tobb Ekonomi Ve Teknoloji Üniversitesi (%50 İndirimli)0,12377,55713103,51,56,542,363,54,53,5
Kafkas Üniversitesi0,12379,656013,591,804,32,34,83,87,364,8
Karabük Üniversitesi (İö)0,12315,5622510,52,3-0,312,34,312,81,560,5
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi (İö)0,12322,457215,512,85,8064,34,81,37,361,3
Bingöl Üniversitesi0,12384,9627,812,82,3-0,812,81,83,52,36,361
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi0,12323,66110,3101,3010,83,33,51,37,863,5
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi (İö)0,12306,256223,810,50013,53,334,82,36,32,8
Muş Alparslan Üniversitesi0,12357,77299,31,3-0,3114,33,53,58,54,80
Bayburt Üniversitesi0,12328,656220,89,30,517,833,52,83,87,32,5
Hitit Üniversitesi (İö)0,12318,6419,311,8-0,80105,53,85,543,53,5
Gümüşhane Üniversitesi0,12379,5572128,89,512,86,82,34452,8
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (İö)0,1231662167,50,8012,32,53,53,32,563,8
Sinop Üniversitesi (İö)0,12360,37218,83,52,50113,31,55,51,86,31,8
Munzur Üniversitesi0,12432,85115,38,81016,50,33,55,32,53,85
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (İö)0,12355,156222,51045,35,83,53,83,52,83,81
Kastamonu Üniversitesi (İö)0,12396,956217,880,808,51,541,56,86,81,3
İstanbul Arel Üniversitesi (%75 İndirimli)0,12395,61024,39-0,3-0,511,81,83,80,31,86,31,5
Bitlis Eren Üniversitesi0,12305,756216,311,34,8010,31,54,82,34,861
Çankırı Karatekin Üniversitesi (İö)0,12331,754112,58-0,82,394,50,82,54,37,35
Erzurum Teknik Üniversitesi (İö)0,12339,16213,38,8-0,327,3262,57,34,83,8
Artvin Çoruh Üniversitesi (İö)0,12364,24017,39,812,816,8432,32,52,51,8
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (İö)0,12319,46923,891,317,32,32,35,85,33,81,5
Iğdır Üniversitesi0,12369,5562197,80,8010,82,81,55,3-1,59,50,3
İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi (%50 İndirimli)0,12312,21723,38,82,80,355,81,833,87,31,3
İstanbul Gelişim Üniversitesi (%75 İndirimli)0,12395,754318,59,54,507,821,85,50,83,82,8
Doğu Akdeniz Üniversitesi (Burslu)0,12387,439,852,80101,544,55,56,50,5
Yozgat Bozok Üniversitesi (İö)0,12317,057212,511,3-0,30,86,56,5163,571
Bingöl Üniversitesi (İö)0,12285,24112,811,310,33,34,33,55,37,56,33
Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniv.0,12322,351013,510,532,56,85,53,81,353,53,5
Gümüşhane Üniversitesi (İö)0,12360,26218,34,55090,33,83,87,34,80
Bayburt Üniversitesi (İö)0,12439,154113,551,3013,81,81,51,52,561,3
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi (İö)0,12352,26214,563,3-0,86,534,84,34,86,51
Başkent Üniversitesi (%50 İndirimli)0,12342,926129,51,803,55,566,39,85,51,3
Kafkas Üniversitesi (İö)0,12308,856213,87,52,50102,33,52,57,51,54
Ardahan Üniversitesi0,12328,26215,86,82,3-0,810,544,81,54,850
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (İö)0,12295,34114,86,80011,34,52,51,553,83,5
Ardahan Üniversitesi (İö)0,12355,5541259,83,504,80,31,53,51,87,32,3
Çağ Üniversitesi (%75 İndirimli)0,12395,4539157,80,50,83,5354,35,342,3
Girne Amerikan Üniversitesi (Burslu)0,12289,2617,56,30011,31,83,51,5650
Başkent Üniversitesi (%25 İndirimli)0,12293,1520,34,520,39,51,51,50,85,361,8
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (Burslu)0,1228588,551,575,31,52,3663,32,3
İstanbul Kültür Üniversitesi (Ücretli)0,12309,731951,32,8650,521,54,52,8
Yeditepe Üniversitesi (%50 İndirimli)0,12448,353017,36,5304,52,80,82,51,841
Başkent Üniversitesi (Ücretli)0,12379,9541076,506,82,82,31,331,33,5
Doğu Akdeniz Üniversitesi (%75 İndirimli)0,12351,3313,85,30,3075,53,51,82,35,3-1,5
Lefke Avrupa Üniversitesi (%75 İndirimli)0,12298,25195,8301,83,53,55,34,84,82,5
İstanbul Arel Üniversitesi (%50 İndirimli)0,12354,7418,394-0,56,333,84,8-0,500
Doğuş Üniversitesi (%50 İndirimli)0,12326,952013,811,52,51,52,53,82,834,51,51
Lefke Avrupa Üniversitesi (Burslu)0,12377,651558,32,31313,84,31,55,82,5
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (%50 İndirimli)0,12385,351415,842,52,56,800,311,821
Girne Amerikan Üniversitesi (Ücretli)0,12297,9112,58,800,81,52,84,83,53,54,52,3
İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi (%50 İndirimli)0,12312,75417,360,804-0,33,83450,8
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (%75 İndirimli)0,12269,25311,84,5004,831,82,84,861,8
İstinye Üniversitesi (%50 İndirimli)0,12342,252116,86,3005,50,83,51,82,83,51,3
Doğu Akdeniz Üniversitesi (Ücretli)0,12359,7114,35,30,53,510-1,8102,541,3
Haliç Üniversitesi (%50 İndirimli)0,12315,83016,364,309,3-0,53,8013,80
İstanbul Gelişim Üniversitesi (%50 İndirimli)0,12351,2818,36,8-0,305,81,513,812,86
Beykent Üniversitesi (%50 İndirimli)0,12305,051319,82,85,504,8-0,31114,82
Yakın Doğu Üniversitesi (Burslu)0,12411,47000042,30,32,32,84,50,3
Avrasya Üniversitesi (%50 İndirimli)0,12358,72317,81,33,506,31,82,81,56,502,8
İstanbul Aydın Üniversitesi (%50 İndirimli)0,12393,453618,34,54,31,54,311,32,83,82,31,8
İstanbul Şehir Üniversitesi (%50 İndirimli)0,1231915194,3-1,3-0,87,51,32,5224,81,5
Girne Amerikan Üniversitesi (%75 İndirimli)0,12330,31107,500,87,81,53,51621
Kapadokya Üniversitesi (%50 İndirimli)0,12298,75517,57,52,506,51,51-0,363,3-0,3
Çağ Üniversitesi (%50 İndirimli)0,12285,13518,810,345,53,53,802,32,80
İstanbul Kültür Üniversitesi (%50 İndirimli)0,12262,152811,89,3-0,33,53,524,81,541,50,8
Anadolu Üniversitesi (Açıköğretim)0,12293,2382318,35,83,51,56,3-12,32,31,32,30,8

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir