2024 TYT Türkçe Kitap Önerileri (Yeni ve ÖSYM’ye Göre)

2024 TYT için “2024 TYT Türkçe Kitap Önerileri” / “2024 TYT Türkçe Kaynak Önerileri” ve daha fazlası Tercih Koçu’nda. Kolay, orta ve zor olmak üzere, güncel TYT Türkçe soru bankası önerileri 2024, TYT Türkçe konu anlatımı önerileri 2024 ve TYT Türkçe deneme önerileri 2024 burada. TYT Türkçe kaynak önerileri 2024 için en iyiler bu sayfada.

Not: Hazırladığımız YKS kitap önerilerinin hiç birisinde sponsorlu kitap bulunmamaktadır. Yani yapılan önerilerin tamamı tarafsız olarak yapılmış olup, uzman hocaların önerileridir.
Not: TYT paragraf kitap önerileri daha geniş kapsamlı olması için “YKS Paragraf Kitap Önerileri” adında farklı içerik olarak hazırlanmıştır. Eğer paragraf kitabı arıyorsanız ilgili bağlantıdan o içeriğimize de göz atabilirsiniz.

TYT Türkçe Kitap Önerileri

Kolay Seviye Kitap Önerileri

Yayın Denizi Yayınları – TYT TEK Serisi Türkçe Soru Bankası

Yayın Denizi Yayınları - TYT TEK Serisi Türkçe Soru Bankası

Yayın Denizi Yayınları tarafından piyasaya sunulan ve Yaşar Tatlıtürk ve Hatice Cabir tarafından yazılan “TYT TEK Serisi Video Çözümlü Türkçe Soru Bankası” toplam da 304 sayfa sayısına sahip. Kitapta ağırlıklı olarak mantıksal, düşünme becerisini geliştiren ve sözel ağırlıklı sorulara yer verilmiş ve soruların tamamı video çözümlü. Yapı olarakta çek-kopar testlerden oluşuyor. Kitabın sonunda ise deneme sınavları mevcut. İçeriğindeki testler ise müfredat sistemi ve kazanımlar dikkate alınarak hazırlanmış. Kendini geliştirmek ve orta seviye kitaplara geçmeden önce bir tık daha kolay seviye kitaplarla devam etmek isteyenler için önemli bir kaynak.

Palme Yayınevi – TYT AYT Anlam ve Paragraf Soru Kitabı

Palme Yayınevi - TYT AYT Anlam ve Paragraf Soru Kitabı

Palme Yayınevi tarafından hazırlanan ve Taylan Tatlı ile Kıymet Dolaner‘in yazdığı “Anlam ve Paragraf Soru Kitabı” toplam da 279 sayfa ile adaylara dolu dolu bir içerik sunuyor. TYT sınavının yanında AYT, KPSS, ALES ve DGS gibi sınavlara hazırlıkta da sıklıkla tercih edilen soru bankası içerisinde çok çeşitli sorular barındırıyor. Kitap çözenin memnun kalacağı ve pek çok yeni soru tipi ile karşımıza çıkıyor. Palme Yayınevi’nın YKS’ye hazırlananlar arasında sıklıkla tercih edildiğini de göz önünde bulundurursak, bu alanda oldukça iyi işler çıkardığını söyleyebiliriz. Seviye olarak kendini geliştirmekte olan orta seviye herkes için ideal gözükmekte.

Orta Seviye Kitap Önerileri

Karekök Yayınları – TYT Türkçe Soru Bankası

Karekök Yayınları - TYT Türkçe Soru Bankası

Karekök Yayınları tarafından çıkarılan ve alanında uzman komisyon hocalarının yazdığı “TYT Türkçe Soru Bankası” toplam da 416 sayfa ile adaylara tamamı kalite bir içerik hazırlanmış. Kitabı diğer rakiplerinden ayıran tarafı ise uzun yıllardır yayıncılık sektöründe olan ve ÖSYM sorularını iyi analiz edebilen Karekök Yayınları tarafından hazırlanması. Kitabın en belirgin özelliği ise güncel ÖSYM tarzı soruları hazırlaması ve sorularının gerçekten kaliteli olması. Ek olarak ÖSYM’nin de üzerinde durduğu takip yeteneğini ölçen ve paragraf ağırlıklı bir kitapta olmuş denilebilir. Sayfa sayısına baktığımızda ise 414 sayfadan oluşuyor ve gayet yeterli, doyurucu gözüküyor. Seviye açısından orta ve orta-zor seviye herkesin çözebileceği tarzda.

Üç Dört Beş Yayınları – TYT Türkçe Soru Bankası

Üç Dört Beş Yayınları - TYT Türkçe Soru Bankası

Son zamanların en popüler yayıncıları arasında yer alan “Üç Dört Beş Yayınları” tarafından hazırlanan “TYT Türkçe Soru Bankası” kitabı TYT adaylarının gerçekten çok seveceği bir kitap olmuş. Müslüm Kaplan tarafından yazılan kitap toplam da 440 sayfadan oluşuyor. Kitaptaki soruların cevapları ise video çözümlü olarak hazırlanmış ve tamamına yakını ÖSYM tarzında. Kazanım odaklı sorular ile de kitap aynı zamanda konuları daha iyi kavramaya imkan veriyor. Seviye açısından da; Eğer TYT Türkçe adına daha önce bir veya bir kaç kitap çözdüyseniz bu kitabı çözmenizi öneririz.

Üç Dört Beş Yayınları – 12 Adet TYT Türkçe Denemesi

Üç Dört Beş Yayınları - 12 Adet TYT Türkçe Denemesi

Üç Dört Beş Yayınları’nın “TYT Türkçe Deneme Seti” yayınevinin diğer pek çok denemesi gibi kaliteli bir iş olmuş. Özellikle Üç Dört Beş Yayınları’nın denemelerinde uyguladığı senaryo kısmı adayların çok beğendiği bir özellik. Buna göre her deneme öncesinde denemenin içerisinde hangi tarz soruların yer aldığı ve sizi nasıl geliştireceğine değiniliyor. Zorluk olarak ise giderek zorlaşan bir seviyeye sahip. Özellikle deneme setinin sonlarına doğru giderek artan uzunlukta paragraf soruları görmek mümkün. Seviye olarakta, orta seviyeyseniz deneme setinin şimdilik yarısını çözebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda da kendinizi geliştirdikçe diğer zor seviye denemeleri çözmenizi öneririz. Soruların çözümlerinin tamamı ise “Üç Dört Beş Yayınları” uygulamasında yer alıyor. Eğer soruların çözümlerine ulaşmak isterseniz gayet kolay bir şekilde uygulama marketten bu uygulamayı indirebilirsiniz.

Arı Yayıncılık – X-RAY TYT Türkçe Denemeleri

Arı Yayıncılık -  X-RAY TYT Türkçe Denemeleri

Arı Yayıncılık tarafından hazırlanan ve Hamza Kaya tarafından yazılan denemeler son zamanlardaki çıkan en iyi Türkçe deneme setlerinden birisi olmuş denilebilir. İçerisinde yer alan soruların video çözümlü olmasıyla da dikkat çekiyor. Böylelikle çözemediğiniz veya aklınıza takılan sorulara takılmadan cevap bulabilirsiniz. Özellikle deneme setinin içerisinde yeni nesil sorulara yer vermeye çalıştıklarının ve klasik soruları sormaktan kaçındıklarının da altını çizelim. Sayfa sayısı olarakta toplamda ise 192 sayfadan oluşuyor. Eğer TYT Türkçe adına konuları tamamladıysanız veya az bir konunuz kaldıysa ve denemelerle kendinizi sınamak istiyorsanız bu deneme seti tam size göre.

Endemik Yayınları – 12 TYT Türkçe Denemesi

Endemik Yayınları - 12 TYT Türkçe Denemesi

Endemik Yayınları’nın “12 TYT Türkçe DenemesiÖSYM ayarında ve fasikül fasikül ayrılan oldukça güzel bir set olmuş. Giderek artan zorluk seviyesine göre gruplanan denemeler ile ilerleyişinizi rahatlıkla takip edebilirsiniz. Her sene yenilenen deneme sorularıyla da güncelliğini çok rahat korumuş. Denemelerin çözümleri ise “Endemik Yayınları” uygulamasında mevcut. Soruların çözümlerine ulaşmak için bu uygulamayı indirmeniz yeterli.

PRF Yayınları – 15 TYT Türkçe Denemesi

PRF Yayınları - 15 TYT Türkçe Denemesi

PRF Yayınları’nın “15 TYT Türkçe Denemesi” ÖSYM’nin yeni nesil soruları açısından zengin bir deneme seti olmuş. Özellikle denemenin içerisinde ÖSYM’nin sıklıkla sorduğu cümle tamamlama, diyalog tamamlama soruları da bolca bulunuyor. Diğer yayınlarda çok olmayan bir özelliği ise her denemenin sonunda hangi konulardan doğru ve yanlışınızın olduğunu kontrol etmenize yarayan kontrol listesi bulundurması. Böylelikle bir denemeyi çözdükten sonra geriye dönük olarak doğru ve yanlışlarınızı hızlı bir şekilde kontrol edebiliyorsunuz. Son olarak soruların tamamı çözümlü ve “PRF Yayınları” uygulamasında yer alıyor.

Bilgi Sarmal Yayınları – TYT Türkçe Branş Denemeleri

Bilgi Sarmal Yayınları - TYT Türkçe Branş Denemeleri

Bilgi Sarmal Yayınları’nın branş denemeleri serisinin “TYT Türkçe” seti her seviyeye hitap eden oldukça güzel bir set olmuş. Fakat genel olarak aşırı zor sorular bulunmuyor. İçerik olarak 240 sayfa ve 20 adet denemeden oluşuyor ve her denemede yaklaşık olarak 12-13 tane dil bilgisi sorusu yer alıyor. Soru tipi ve soru dağılımı olarakta ÖSYM’yi yakalamış denilebilir. Örneğin; ÖSYM Türkçe testlerinde genellikle 3-4 tane çoklu soru koyuyor. Bu denemelerde de bu dağılımı görüyoruz. Edebi metinler dışında bilimsel metinlere sahip sorularda sormayı es geçmemişler. Denemenin sorularının tamamının çözümü ise “Bilgi Sarmal Video” uygulamasında bulunmakta.

Zor Seviye Kitap Önerileri

Limit Yayınları – TYT Kronometre Dil Bilgisi Soru Bankası

Limit Yayınları - TYT Kronometre Dil Bilgisi Soru Bankası

Limit Yayınları tarafından piyasaya sunulan ve Feyzullah Çelikbağ ile Mehmet Saylan tarafından yazılan “TYT Kronometre Dil Bilgisi Soru Bankası” hedefi yüksek olanlar ve TYT dil bilgisi üzerine soru kaçırmak istemeyenler için hazırlanmış denilebilir. Toplamda ise 280 sayfaya sahip. Özellikle dil bilgisi üzerine hataları olan ve bunları tespit etmek isteyenler için güzel bir kaynak olabilir. İçerisindeki soruların yeni sınav sistemine uygun olmasıyla, tablolu konu özetlerinin bulunmasıyla ve soruların tamamının video çözümlü yapılması güzel bir ürün olduğunun göstergesi.

Limit Yayınları – TYT Türkçe El Kitabı

Limit Yayınları - TYT Türkçe El Kitabı

Alanında en iyilerden olan ve genellikle derece isteyen öğrencilerin tercihi olan “Limit Yayınları” tarafından hazırlanan ve Feyzullah Çelikbağ, Mehmet Saylan tarafından yazılan “TYT Türkçe El Kitabı” toplamda 448 sayfaya sahip. TYT Türkçe için ÖSYM’nin konu dağılımları dikkat alınarak pek çok bilgiye kitabın içerisinde yer verilmiş. Kitabın boyutları her zaman yanınızda bulundurabileceğiniz şekilde tasarlanmış ve bu sayede otobüste, dinlenirken veya boş vakitlerinizde kullanabilme imkanı elde edeceksiniz. Yani gayet ideal bir el kitabı. Kitapta bulunan QR kod sistemi sayesinde de ders çalışmayı daha interaktif şekilde kullanabileceksiniz.

Limit Yayınları – TYT Türkçe Soru Bankası

Limit Yayınları - TYT Türkçe Soru Bankası

Limit Yayınları tarafından hazırlanan ve Feyzullah Çelikbağ, Mehmet Saylan tarafından yazılan “TYT Türkçe Soru Bankası” toplamda 287 sayfaya sahip. Seviye olarak piyasadaki diğer kitaplara göre daha zor soruları içerisinde barındırdığını söyleyebiliriz. Her konuya hakim olup ve her soru tipini az çok çözmüş olan öğrenciler için yararlı bir kitap olabilir. Kitabın özelliklerine baktığımızda ise video çözümlü ve kazanım odaklı olduğunu, aynı zamanda da yeni nesil soruları içerisinde barındırdığını söyleyebiliriz.

Endemik Yayınları – TYT Türkçe Soru Bankası

Endemik Yayınları - TYT Türkçe Soru Bankası

Endemik Yayınları tarafından çıkarılan ve 376 sayfadan oluşan “TYT Türkçe Soru Bankası” içerdiği kaliteli sorular ile farklı tarzda sorular görüp, Türkçe’den hata yapmak istemeyenler için birebir olmuş. Piyasadaki diğer kitaplara göre biraz daha zor olan TYT türkçe kitabına düzenli çalışmayla derece yapacak duruma gelebilirsiniz. Eğer bu kitap öncesinde herhangi bir kitap çözmediyseniz, bu kitabı kullanmaya başlamadan önce bir kaç orta ve orta-zor seviye kitap çözmenizi öneririz. Böylelikle bu kitapta daha kolay ilerleyebilirsiniz.

Bilgi Sarmal Yayınları – TYT Türkçe Soru Bankası

Bilgi Sarmal Yayınları - TYT Türkçe Soru Bankası

Bilgi Sarmal Yayınları tarafından piyasaya sunulan ve Mehmet Durmaz ile Serbay Yiğit‘in yazdığı “TYT Türkçe Soru Bankası” dolu dolu 549 sayfaya sahip. Hedefi yüksek olan öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilen kitap TYT Türkçe adına piyasada bulunan diğer kitaplardan bir tık daha zor olduğu söylenebilir. Soruların tamamı ise video çözümlü.

Arı Yayıncılık – Reset Serisi Arı TYT Dil Bilgisi Denemeleri

Arı Yayıncılık - Reset Serisi Arı TYT Dil Bilgisi Denemeleri

Arı Yayıncılık tarafından çıkarılan “TYT Reset Serisi Arı Dil Bilgisi Denemeleri” yayıncı kuruluşun diğer ürünleri gibi güzel bir çalışma olmuş. TYT Türkçe’de dil bilgisi hatası yapmamak ve bol bol dil bilgisi sorusu görerek kendinizi sınamak istiyorsanız yararlı bir kaynak olabilir.

Data Yayınları – TYT Duble Zor Türkçe Soruları

Data Yayınları - TYT Duble Zor Türkçe Soruları

Data Yayınları tarafından çıkarılan “TYT Türkçe Duble Zor Soruları” kitabı toplamda 256 sayfaya sahip. Dereceye oynayan öğrenciler için artık son seviye bir kitap olarak kullanılması için hazırlanmış. Kitabın kapağında da belirtildiği gibi ÖSYM’den bir tık zor olduğunu iddia ediyor. Eğer TYT Türkçe’yi bitirdiyseniz ve artık hata yapmıyorsanız, aperatif amaçlı bu kitabı çözebilirsiniz. Fakat sorular YKS’de bu kadar zor olmayacağı için bu kitabı kullanıp, kullanmamak sizin kararınıza kalmış.

6 Yorum

  1. Neredeyse hepsi piyasadaki güncel kitaplar. Kim hazırladıysa eline sağlık. Gerçekten yararlı bir sitesiniz.

  2. GERÇEKTEN ÖNERDİKLERİNİZİN HEPSİ ÇOK BAŞARLI SEÇİMLER EGTİME ONEM VERENLER BZİMLEDİRLER?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu