Zihin Güçlendirmenin En İyi 10 Yolu

Zihin Güçlendirmenin En İyi 10 Yolu

Güçlü bir zihin her zaman ve herkesin istediği bir durumdur. Peki zihin güçlendirme için ne yapılmalı? Tüm detaylar bu yazımızda.

Rutinlerden Kurtulun

Kişiler zaman içerisinde devamlı yaptıkları işleri rutinleştirirler. Bunun sonucunda ise beyin artık bazı şeyleri sorgulamadan yapar hale gelir. Bu ise beyin sağlığımız için hiçte istenen bir durum değildir. Rutin haline getirdiğiniz işlerin arasına yeni aktivitler, uğraşlar yerleştirerek kendinize fayda sağlayabilir ve rutinlerin sıkıcılığını kırmış olabilirsiniz.

Gündelik işlerinizde ise, örneğin bir işi yaparken her zaman kullandığınız el yerine diğer elinizi kullanılabilir, dişlerinizi sağ elle fırçalanırken aynı işi sol elle yapmaya çalışılabilirsiniz. Aynı şekilde farklı elle yazı yazmaya çalışılabilir.

Spor Yapın

Fiziksel egzersizlerin sadece vücut için fayda sağladığını düşünenlerdenseniz, yanılıyorsunuz. Çünkü fiziksel egzersizler vücudunuza fayda sağladığı kadar beyin için de mükemmel bir egzersizdir.

Fiziksel bir egzersiz yapmaya başladığınızda;

 1. Beyin yeni kas yetenekleri öğrenir, uzaklıkları hesaplar ve denge pratiği yapar, beyninizin büyümesine yarar sağlar.
 2. Sinir kavşaklarının sayısı artar. Böylelikle beyinde daha fazla irtibat noktası oluştur ve yeni hücrelerin oluşmasına katkı sağlar.
 3. Kalp-damar sağlığının iyi olmasına yardımcıdır. Kalp-damar sağlığının iyi olması ise beyninize daha fazla oksijen gitmesi ve zararlı toksinlerin daha hızlı atılması demektir.

Egzersiz yaparken;

 • Dışarıda olmaya özen gösterin. Böylelikle güneşten ek D vitamini alma gibi bir avantajınız olur.
 • Topluluklar halinde çalışın. Böylelikle oluşan yeni hücrelerin sağlam devreler kurması ihtimalini artıracaksınız.
 • Aktivitelerinizi zevkli hale getirin.  Egzersizin ve sosyal iletişimin beyin üzerindeki etkisi bu katılım arzusuyla iyice güçlenecektir.

Fiziksel egzersizlerle ilgili olarak Dr. John J. Ratey, “Bu kalbinizin de beyninize daha fazla kan pompalamasını sağlar. Beyne çıkan glükoz ve oksijen de nöronların en uygun şekilde çalışmasına yardımcı olur” diyor.

 • Haftada 3 kez 40 dakikalık aerobik egzersiz 1 yıl boyunca yapıldığında yetişkin birinin beyinde hafıza ve bilgi depolamadan sorumlu sistem olan hipokampüsünü yüzde 2 oranında büyütür. Araştırma Illinois Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan Arthur F. Kramer tarafından yapıldı.
 • Brezilya’da yapılan bir araştırmaya göre, 6 ay boyunca haftada 3 kez yapılan 60’ar dakikalık dayanıklılık egzersizi hafızayı geliştiriyor. Yetişkinlerin hafıza testleri 6 ay boyunca haftada 3 kez yapılan egzersizler sonucunda yüzde 14 oranında daha iyi çıkıyor.

Doğru Beslenin

Yediklerimizin ortalama beşte birini şeker oluşturur ve enerjinin doğrudan beyne gitmesi, beynin işleyişini tamamen glikoz düzeyine bağlı kılıyor. Eğer şeker tüketiminizi kontrol edemezseniz, zihniniz çok daha karışık hale gelecektir.

Kişiler sevdikleri şeyleri yediklerinde beynin ödül bölgesi zevk alınmasını sağlayan dopamin adlı bir kimyasal madde salgılar. Yalnız bir yandan beynin ödül bölgelerini harekete geçirecek şeyleri yerken, bir yandan da bağırsaklarınızı sağlıklı tutacak gıdalar alınmalıdır.

İnsanın bağırsaklarında beyinle bağlantılı ortalama yüz trilyonu aşkın mikrop bulunuyor. Bunların dengesi beynin sağlığı için hayati önem taşıyor. Bağırsaklara bu yüzden sık sık “ikinci beyin” denir. Çeşitli ve sağlıklı yiyeceklerle beslendiğinizde bu mikroplar dengelenir ve beyniniz de sağlıklı olur.

Unutulmamalıdır ki beyin hücrelerinin yapı maddesi yağdır. O yüzden yediklerinizin bir miktar yağ da içermesi beslenme için hayati önem taşır. Burada unutulmaması gereken beyninizin sağlıklı yağlara ihtiyaç duyduğunu ve doymuş yağlardan da uzak durması gerektiğidir. Örneğin balıktaki yağlar, kuru yemişlerde bulunan yağlar ve zeytinyağları sağlıklı yağlardır. Ayrıca biberiye ve zerdeçalın da beyin sağlığı için faydalı olduğu biliniyor. 

Yağlar dışında protein, tam tahıllılar ve antioksidan açısından yüksek yiyeceklerde beyin sağlığımız için önemlidir. Bol bol Meyve ve sebze de tüketilmelidir.

Bazı ipuçları da verecek olursak;

 • 15 dakikada bir su yudumlamak yorgunluğu alır.
 • Kahve, yeşil çay gibi içecekler hafızayı güçlendirir ve dikkati toplar. Etkisi 6 saat sürer.
 • B12 vitamin dengenize dikkat edin.

Bir diğer yönden yemekten zevk almak, sosyal ortamlarda yemek zevkini paylaşmak da yediğiniz şeylerin beyne faydasını güçlendirir.

Stresten Uzak Durun

Stres bazı durumlarda kişinin acil durumlara tepki gösterme refleksi açısından önemlidir. Stres, kişilerde Kortizol adlı hormonun salgılanmasına yol açar. Bu da fazla olmamak kaydıyla bize enerji verir dikkatimizi toplamamızı sağlar. Fazlası durumlarda ise tam tersine zararlı bir durum söz konusudur. Eğer stresten uzaklaşmak ve rahatlamakta zorlanıyorsanız, farkındalık temelli teknikler deneyerek stres düzeyinizi daha sağlıklı ölçülere düşürmeyi deneyebilirsiniz.

Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Normal şartlarda kişiler 5 saatten az uyursa zihinsel yetileri zayıflayabilir, 10 saatten fazla uyurlarsa da kendilerini sersemleşmiş hissedebilirler.

Ek olarak ne kadar uyuduğumuzun yanında nasıl uyandığımızda önemli. Güzel bir uykudan güzel bir uyanışla başlamak için en ideali ışık kirliliğinden uzak bir ortamda uyuyup yavaş yavaş artan bir ışıkla uyanmak. Bunun için doğal bir şekilde uyanmanızı sağlayacak, güneşin doğuşu gibi parlaklığı yavaş yavaş artan bir ışık tercih edin. Bu durum giderek yavaş yavaş beyni bir anlamda hazırlar ve daha fazla kortizol salgılar. Kortizol hormonu miktarı ise beyninizin o gün nasıl çalışacağı üzerinde belirleyici olur.

Eğer pek çok öğrenci gibi sizinde ders çalışırken uykunuz geliyorsa; “Sürekli Uyuklayanlara Muhteşem Çözümler” yazımız tam size göre.

Zihinsel Aktiviteler Yapın

Beyin geliştirici aktivitelerin başında, kişinin mantık sınırlarını, kelime yeteneklerini, matematik kabiliyetini ve daha fazlasını gerektiren oyunlar gelir. Bu gibi kişiye yarar getiren oyunlar, beyni rahat bırakmamak ve onu zorlamak için harika bir yoldur. Örneğin Sudoku, bulmaca, santranç v.b.

Öğrenin, Okuyun. Merak Duygunuzu Arttırın

Yeni şeyler öğrenmek, okumak ve bunları düzenli olarak yapmaya çalışmak kişinin her daim beyninin faal durumda olmasını sağlar.

Örneğin yeni bir dil öğrenmek en faydalı zihinsel aktivitelerin başında gelir. Kişi yeni dil öğrenirken her zaman sorgulama içerisine girecek ve bilmeden de olsa beyin gelişimine yarar sağlayacaktır. Bir başka örnekte hobiler üzerine çalışmalar yapmaktır. Kişinin hobileriyle uğraş içerisinde olması merak duygusunu arttıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Bağlantıları

Etiketler: ,