Zaman Yönetimi Sorunu Yaşayanlar İçin 10 Altın Öneri

Zaman Yönetimi Sorunu Yaşayanlar İçin 10 Altın Öneri

Günümüzün en büyük sorunlarından birisidir, zaman yönetimi. Zamanını iyi kullanabilen insan, hayatında planladığı pek çok şeyi yapabilir. Diğer taraftan zamanını iyi kullanamayan insan ise durmadan dert yanar. Bizde, Tercih Koçu olarak sizlere zaman yönetimi için 10 altın öneri hazırladık!

Aylık ve Haftalık Taslak Programlar Hazırlayın

Önceden düşündüğünüz ve yapmanız gereken her şeyi bir kenara not alın. Yapılacaklar listenizde, görevler, tekrar edilmesi gerekenler, rutin aktiviteleriniz, araştırma çalışmalarınız, fikir ve düşünceleriniz ve ihtiyaçlarınız gibi çok çeşitli şeyler yer alabilir. Bütün bunları daha sonra detaylandıracağımız için not alırken taslak olarak bir plan yapabilirsiniz.

Not alma işlemini ise sevdiğiniz uygulamalar yardımıyla, küçük not defterleri veya yapışkan notlar sayesinde yapabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz not alma aracınızı her zaman ulaşımı kolay bir araç olmalıdır. Çünkü o an için aniden aklınıza bir yapılması gereken iş gelebilir ve sizin bunu unutmadan not etmeniz size fayda sağlayacaktır.

Güne Başlamadan Yapılacak İşlerinizi Listeleyin

Bir önceki madde de anlattığımız gibi ay başında ve hafta başında yaptığımız planları şimdi günlük bir programa yerleştirme zamanı!

Bunun için güne başlamadan hemen önce gün içerisinde yapılacaklarınızı listeleyin. Bu listeyi oluştururken öncelik sırasına göre kurgulamakta yarar var. Böylelikle önemli olan işlerinize erkenden vakit ayırabilecek ve kafanızdan o işin stresini atmış olacaksınız.

İşlerinize Zaman Sınırlaması Koyun

Yaptığınız planlar içerisinde her yapılacak iş için bir zaman sınırlaması koyun. Böylelikle diğer işlerin zamanını çalmamış olur ve bütün işlerinize vakit ayırabilirsiniz.

Ön Araştırma Çalışması Yapın

Yapılacak bir işe başlamadan önce; Ne?, Ne Zaman?, Nerede?, Nasıl?, Niye?, Kim? sorularıyla yanıtlar bulun. Böylelikle işin yapılma zamanı geldiğinde konu hakkında bilgi sahibi olduğunuz için beklenmedik sorunlardan kurtulabilirsiniz.

Dikkat Dağıtıcı Unsurlardan Uzaklaşın

Planlanan bir işi yaparken etrafınızda bulunan eşyalar ve kişiler sizin dikkatinizin dağılmasına sebep olabilir. Dolasıyla yapıyor olduğunuz işe odaklanamazsınız ve işinizi planladığınız vakitte tamamlayamazsınız.

Bu gibi sorunları ortadan kaldırmak için işe başlamadan önce dikkatinizi ne gibi şeylerin dağıtabileceğine karar verin. Ardından bu dikkat dağıtıcı unsurlardan soyutlanın.

Fikir Alışverişi Yapın

Yapmak istediğiniz işi daha önceden yapan kişiler mutlaka olacaktır. Bundan yola çıkarak ilgili kişilerden fikirler alabilirsiniz. Böylelikle daha önce o işi yapmış kişinin karşılaştığı sorunları, bu sorunlarla nasıl mücadele ettiğini ve nasıl sonuçlandığını öğrenebilirsiniz.

Bu öğrendiğiniz bilgiler sayesinde işe başlamadan 1-0 önde olursunuz. Ani değişim ve olaylara karşı verebileceğiniz tepkileri önceden tasarlama şansı bulabilirsiniz.

Kendinize Zaman Ayırın

Gün içerisinde yapılacak işlerin yoğunluğuna kapılarak kendinizi ikinci plana atmayın. Bir kaç işten sonra kendinize küçük bir kahve molası, spor molası veya dinlenmek için zaman ayırın. Böylelikle enerjinizi düşürmemiş olur ve bütün işlerinize gereken özeni verebilirsiniz.

Topluluklarla Çalışın

Sizinle aynı vakitte ve aynı işi yapacak pek çok kişi olabilir. Bu kişilerle ortak paydalarda buluşarak topluluk halinde çalışabilirsiniz. Böylelikle planladığınız işi beklenenden daha kısa sürede tamamlayabilirsiniz. Toplulukla çalışmanın size kazandıracağı bir diğer fayda ise farklı kişilerin farklı üstünlüklerinin bir bütünde toplanmasıdır. Bu üstünlüklerin hepsi bir işte toplandığında ortaya mükemmel sonuçlar çıkabilir.

Toplulukla çalışmanın size kazandıracağı bir diğer fayda ise farklı kişilerin farklı üstünlüklerinin bir bütünde toplanmasıdır. Bu üstünlüklerin hepsi bir işte toplandığında ortaya mükemmel sonuçlar çıkabilir.

Yedek Planlar Yapın

Yapılacak bir iş için önceden A-B-C.. planları yapın. Eğer bu işi yaparken bazı şeyler yolunda gitmezse uygulayabileceğiniz farklı çözüm yöntemleri olur. Böylelikle sanki hiç sorun yaşamamış gibi çalışmanıza devam edebilirsiniz.

İşlerinizi Parçalara Ayırın

Bir işinizi planlarken hiç bir zaman tek seferde bitirmek için kurgulamayın. Böylelikle gün içerisinde oluşabilecek herhangi bir aksilikte diğer işlerinizin de bundan etkilenmesine müsaade etmemiş olursunuz. Parçalanan işler hiç bitirilmemesinden iyidir. 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir