Sürekli Uyuklayanlara Muhteşem Çözümler

Sürekli Uyuklayanlara Muhteşem Çözümler

“Ders çalışırken veya iş yaparken uykum geliyor, istediğim gibi çalışamıyorum. Uyku sorunumu düzeltme olanağım var mı? Varsa ne?” dediğinizi duyar gibiyiz. Eğer sizinde uyku sorununuz varsa ve özellikle de ders çalışırken bu sorunla karşılaşıyorsanız bu yazımız tam size göre!

Öncelikle “Uyku nedir?, Uyku neden gereklidir?, Kaç saat uyumamız gerekli?, Uyku eksikliğinde ne olur?” sorularına yanıt bulalım.

Uyku Nedir?

En kısa tabirle uyku; vücudumuzun dinlenmesi ve beynimizin mola verebilmesi için gerekli olan bir döngüdür. Uykuda ortaya çıkan fizyolojik ve nörolojik olaylar bizim için gerekli olan değişimlerdir. Uyuduğumuz zaman adrenalin düzeyi ve kortikostereoid seviyeleri düşer. Büyüme hormonları ve yenileyici hormonların düzeyi ise yüksek olur. Melatonin hormonu ise uykuyu tetikleyici olarak bilinir. Bir çok canlı için uyku da su ve yemek gibi bir gerekliliktir.

Uyku Neden Gereklidir?

Uyku sırasında beynimiz öğrenilen bilgileri tam anlamıyla hafızaya kaydeder. Uyku esnasında nöroplastisite dediğimiz sinir hücreleri arasında bağlantıyı sağlayan ve uzun süreli hafızayı güçlendiren yeni sinaptik ileti tomurcukları oluşur. Uyuduğumuzda beynimizde biriken toksik maddelerin atılmasını sağlayan glimfatik sistem mekanizması çalışır. Beynimiz ve vücudumuz kendini temizleme ve tamir işini gerçekleştirir. Uyanıklık sırasında enerji kaynaklarımızı tüketmemizden ötürü harcanan enerji adenozin denen zararlı maddelere dönüşür. Beynimizde adenozin arttıkça uyku isteğimiz de artar.

Kaç Saat Uyumamız Gerekli?

İdeal uyku süresi yaşa göre değişkenlik gösterir. Yeni doğan bir bebek günde 18 saati uykuda geçirirken, ilkokul çağındaki çocukların 10-11 saat, erişkin yaşta ise 7-9 saat uykuya ihtiyaç vardır. Erişkinler için 6 saatten az veya 9 saatten fazla uyku vücut için zararlıdır. 7 saatten az uyumak vücudun tamir sistemini olumsuz etkilerken, 9 saatten fazla uyumak da kan basıncını artırarak kalbi fazla yorduğu için kalp hastalıklarını gibi sorunları ve ölüm riskini %30 arttırır.

Uyku Problemi Çözüm Önerileri

Bol Bol Temiz Hava Soluyun

Bol Bol Temiz Hava Soluyun
Bol Bol Temiz Hava Soluyun

Düzenli olarak temiz hava solumaya çalışın. Serin ve temiz hava sizi ayakta tutacaktır. Unutulmamalıdır ki temiz hava beyin sağlığı için birinci şarttır. Kapalı ve havasız odada belirli bir süre kalınca, başınızın ağrımaya başladığını hissedebilirsiniz. Bütün bunların bir sebebi var. Vücudumuz nefes alırken akciğerlerine aldığımız havanın oksijeni, kanımızın temizlenmesini sağlar. Diğer taraftan da nefes verirken ise kanımızdaki kirli gazları, özellikle karbondioksit gazını dışarı salınmasını sağlar. Bunun için sıcak, nemli ve ağır kokulu havasız ortamlardan uzaklaşın ve çalışma ortamınızın belirli aralıklarla havalandırılmasını sağlayın.

Uykunuzu Tam Alın

Uykunuzu Tam Alın
Uykunuzu Tam Alın

Ders çalışma kişiyi zihinsel olarak yoran bir durumdur. Bu nedenle vücut zihin dinlenmesi için uyku ihtiyacı duyar. Tavsiyemiz ders çalışma döneminde olan bir kişinin verimli olabilmesi için uykusunu tam olarak alması gerekir.

Sürekli Aynı Pozisyonda Kalmayın

Sürekli Aynı Pozisyonda Kalmayın
Sürekli Aynı Pozisyonda Kalmayın

Ders çalışırken devamlı aynı yerde ve aynı ortamda bulunmak kişinin ağırlaşmasına ve devamında da uykusunun gelmesine sebep olabilir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için belirli zaman aralıklarında ayağa kalkıp bulunduğunuz ortam içerisinde ders ile olan bağınızı koparmadan turlama yapabilirsiniz.

Duruş Pozisyonunuza Dikkat Edin

Duruş Pozisyonunuza Dikkat Edin
Duruş Pozisyonunuza Dikkat Edin

Uyku hali getiren etmenlerden birisi de doğru duruş pozisyonunda olmamaktan kaynaklı olabilir. Hatta yanlış bir duruş pozisyonunda uzun süre kalmak bazen geçici bazen ise kalıcı ortopedik sorunlara yol açabilir. Bunu da ortadan kaldırmak için ders çalışırken veya iş yaparken ideal oturuş pozisyonunda olduğunuzdan emin olunuz.

Su Dengenize Önem Verin

Su Dengenize Önem Verin
Su Dengenize Önem Verin

Su, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası ve yakıt kaynağımız olarak değerlendirilmekte. Özellikle insan vücudu yeterli su ihtiyacını karşılayamadığı durumlarda bir çok sorunları da beraberinde doğurmaktadır. Bunlardan en önemlileri ise halsizlik, dikkat eksikliği ve hafıza ile ilgili sorunlar olabilmektedir. Bu sorunlarda dolaylı olarak kişiyi uyku haline sürüklemektedir. Kişiler suyun ne kadar önemli bir etmen olduğunu unutmamalı ve düzenli olarak vücudun su ihtiyacını karşılamalıdır.

Bunun haricinde soğuk bir su kişiyi canlandırma özelliğine de sahip olabilmektedir. Uyku hali baş gösterdiğinde başta yüzünüzü, ensemizi, ayaklarımızı soğuk su ile yıkamak vücudunuzdaki kan damarlarının daralmasına sebep olacak ve kan dolaşımımızı hızlandıracaktır. Soğuk su ile abdest alınması da etkili bir yöntemdir.

Kahve ve Çay Tüketin

Kahve ve Çay Tüketin
Kahve ve Çay Tüketin

Kahvenin ve çayın içinde bolca bulunan kafein çoğu zaman uyanık kalmanızı sağlar. Kahve veya çaydan alınan kafein kişinin uyuması için gereken koşulların oluşmasına engel olur ve uyku halini ortadan kaldırarak uykusuzluk oluşturur. Metabolizmanıza göre bu değişim çok farklı durumlarda gerçekleşebilir. Bazı kişiler hemen etkisini hissederken, bazı kişiler 2-3 saat içerisinde etkisini hisseder. Lakin düzenli ve aşırı kafeinli içecekler tüketimi kişilerde zararlı sonuçlar doğurarak sağlıklarını negatif yönde etkileyebiliyor. Bizim kişilere tavsiyemiz kafeinli içeceklerden ve kafeinin zararlarından olabildiğince uzak durulmasıdır. Bu yüzden bu maddeyi çok önermiyoruz.

Etrafınızla İletişime Geçin

Etrafınızla İletişime Geçin
Etrafınızla İletişime Geçin

Uykunuzun gelmeye başladığını hissettiğiniz sırada etrafınızda bulunan aile üyeleri, arkadaşlarınız gibi kişilerle kısa süreli sohbetler edebilirsiniz. Bu sayede çokta uzun süreli bir çözüm olmasa da o anlık uykunuzu erteleyebilirsiniz.

Sportif Hareketler Yapın

Sportif Hareketler Yapın
Sportif Hareketler Yapın

Bulunduğunuz ortamın koşullarına göre basit ve küçük ısınma hareketleri yapabilirsiniz. Böylelikle kalbiniz daha çok oksijen pompalayacaktır. Bu sayede beyninize daha çok oksijen gider bu da dersinize veya işinize tekrar odaklanmanızı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Bağlantıları