Öğrencilerde Unutkanlık ve Hatırlayamama Sorunu

Öğrencilerde Unutkanlık ve Hatırlayamama Sorunu

Unutma ve hatırlayamama sorunu yaşayan öğrenciler de ise unutmanın nedenlerinden birisi çok fazla ezber çalışmaları yapmalarıdır. Her şeyi ezberlemeye çalışan öğrenciler bir zaman sonra artık kafalarının almadığını ve her şeyi unuttuklarını görürler. Ezber çalışması yapmak yerine daha çok öğrenmeye çalışmalıdırlar. Unutkanlık yaşayan öğrenciler bunun için stres yapmamalı ve bu problemlerini çözmeye çalışmalıdır.

Unutkanlığı Yenmek İçin Neler Yapılabilir?

Unutkanlık eğer hastalık olarak veya vitamin eksikliğinden kaynaklı değil ise çoğu öğrencide olan ve normal olan bir durumdur. Çok fazla çalışmaktan, her şeyi ezberlemeye ve öğrenmeye çalışmaktan bu durumlar ortaya çıkabilir. Unutkanlıktan kurtulmak ve azaltmak için izlenecek yollar şunlardır:

1) Öğrenci boş zamanlarında bol bol bulmaca çözmelidir. Bunun gibi oyunlar hem zihni dahada açar hem de unutkanlığa iyi gelir.

2) Dikkati toplamadaki gibi unutkanlıkta da bol bol kitap okunması önemlidir. Özellikle içerisinde küçük zeka oyunlarının olduğu kitaplar sınava hazırlanan öğrenciler için daha verimli olacaktır.

3) Geçici sonuçlar doğuran ezberleme taktiğinden kaçınılması gerekiyor. Ezber yapan öğrenciler ezberledikleri bilgileri kısa sürede unutur. Ezber yapmak yerine öğrenmeye çalışılmalıdır. 

4) Gereksiz bilgiler akılda tutulmamalıdır. Ders çalışırken kısa özetler çıkarılmalı ve bu kısa özetler okunup sınava girilmelidir. Boş ve gereksiz bilgilerin öğrenilmesi bazı önemli bilgilerin unutulmasına sebep olur.

5) Belirli aralıklarla sosyal aktivitelerde bulunulmaya çalışılmalıdır. Arkadaşlarla vakit geçirmek, spor ve kültür etkinliklerine gitmek motivasyon kaynağı olacak ve unutkanlık için iyi gelecektir.

6) Yeni bir dil öğrenmekte zihni oldukça açar ve unutkanlığa iyi gelir. Eğer vaktiniz varsa ve yeni diller öğrenmeye meraklıysanız bu dönemde sizi zorlamayacak öğrenmesi kolay diller öğrenmeye çalışın. 

7) Sabah ve akşam yürüyüşlerine çıkın ve bol bol oksijen alın. Bol oksijen zihni açıp unutkanlığa iyi gelecektir. Yürüyüş yapabilecek yollar yok ise spor salonuna gidip spor ve egzersizde yapılabilir. 

8) Çok okuyup çok görmeye özen gösterin. Vaktinizi dolu geçirin ve sadece sınavlara odaklanmayın. Sosyal hayatınıza da olabildiğince vakit ayırın. 

Hayatınızı sadece bir sınava bağlamayın. Bugün olmazsa yarın mutlaka olacağını unutmayın. Kötü düşüncelerde, ya olmazsa düşüncelerinden ve ihtimalleri düşünmekten kaçının. Kısacası sosyal olmaya, motivasyonunuzu düşürmemeye ve vaktinizi dolu dolu geçirmeye özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Bağlantıları

Etiketler: ,