Odaklanma ve Konsantrasyon Sorununa Çözüm Önerileri

Odaklanma ve Konsantrasyon Sorununa Çözüm Önerileri

Pek çok kişinin hayatını etkileyen ve çeşitli başarısızlıklara yol açan odaklanma ve konsantrasyon sorununu ortadan kaldırmak için çözüm önerileri bu yazımızda.

Pek çok öğrenci derslerine odaklanmada yani konsantre olmakta zorlamaktadır. Gerek dış etkenlerden dolayı gerekse öğrencinin içinde yaşadığı problemlerden dolayı bir çok öğrencinin konsantre problemi vardır. Derslere odaklanma probleminin en çok etki ettiği neden aile, arkadaş ve çevrede yaşanan problemlerden dolayı oluşan kaygı ve strestir. Özellikle üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler bu nedenlerden daha fazla etkilenmektedir. Ailede, arkadaş çevresinde veya bireyin bulunduğu toplum içerisinde bir çatışma varsa eğer bu direkt olarak öğrenciye yansır ve kaygı, stres gibi nedenlere olur ki buda öğrencinin ders başarısının düşmesine neden olur. Sadece ders başarısında düşme değil günlük hayatında da pek çok problemle karşılaşır. Örneğin dışarıda arkadaşlarıyla vakit geçirmeye çalışan kişi kafasında sürekli kaygı taşırsa arkadaşları arasında geçen muhabbete odaklanamaz ve sürekli dalıp gider.

Odaklanma Problemi

Diğer bir odaklanma sorunu nedeni ise öğrencinin kendi içinde yaşadığı problemlerdir. Bazı öğrenciler yaşadıkları kötü durumları bunlara örnek olarak arkadaşlarla kavga etmek, öğretmenlerin hakaretleri ve ya ilgisizliği vs. bu gibi durumları çok fazla kafalarına taktıkları için derslerine odaklanmada problem yaşayabilirler. Öğrencinin bu nedenlerden oluşan odaklanamama problemini çözmek için önce içerideki nedenlere bakılması gerekiyor. Zihinsel problemleri olmadığı sürece bu problemler kısa sürede çözülebilir.

Odaklanma problemi yaşayan öğrencilerin öncelikle kendileriyle konuşmakta fayda vardır. Öğrenci böyle bir probleminin olduğunu düşünüyor ise okulundaki rehber öğretmeniyle görüşebilir. Rehber öğretmeni görüştüğü kişide çok büyük bir problem olduğunu sezerse (öğrencide dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olabilir.) bu durumda gerekli yerlere yönlendirme yapabilir. 

İyi Bir Odaklanma İçin Neler Yapılmalıdır?

Odaklanmak ve dikkatini toplamak yüksek oranda öğrencinin elindedir. Ciddi bir rahatsızlık olmadığı sürece öğrenci bunu kendi imkanlarıyla kısa sürede halledebilir. Bu nedenle öğrenci aşağıdaki adımları izleyerek dikkatini kolaylıkla toplayabilir. Bu adımlar:

1) Öğrenci stres ve kaygı yaratıcı ortamlardan uzak durmalıdır. Özellikle her hangi bir sınava hazırlanan öğrenci hem dışarda yaşadığı problemleri hem de ailevi problemleri odanın dışında tutmalıdır. 

2) Öğrenci gelecek kaygısı içerisinde olmamalıdır. Gelecek kaygısı en çok stres yaratan durumlardan biridir. Sadece dersine odaklanmalı ve sınavı kazanmayı hedeflemelidir. Diğer bütün ihtimalleri zamana bırakmalıdır.

3) Öğrenciye karşı aile baskı yapıyorsa eğer kişi aile ile konuşmalıdır. Aile baskısı da en çok kaygılandıran durumlardan biridir. Öğrenci ailesi için değil kendisi için bu sınavı kazanmalıdır. Aksi takdirde aile baskısı öğrencide yetersizlik duygusuna neden olur.

4) Öğrencinin çalışırken dikkat dağınıklığı yaşamaması için çalışılan ortamın dikkat dağıtıcı unsurları yok etmesi gerekir. Çalışma masasında sadece çalıştığı derse uygun materyaller, defter ve kitaplar bulundurmalıdır. Masada gereksiz bulundurulan unsurlar dikkati en çok dağıtan şeylerdir.

5) Çalışılan ortamın çalışmaya elverişli olması gerekir. Masanın öğrencinin boyuna göre, sandalyenin de boyuna göre ve rahat olması gerekir. Masa geniş ve bütün materyalleri alacak şekilde olmalıdır. Dar ve küçük masalarda çalışmak zor ve yorucu olur.

6) Çalışmaya başlamadan önce bütün araç ve gereçler önceden hazırlanmalıdır. Kitap ve defterlerde önceden hazırlanmalı ve ön hazırlık yapılmalıdır. Sürekli kalkıp bir şeyler almak dikkati dağıtacaktır.

7) Çalışma masasında çok fazla yemek ve içecek bulundurulmaması gerekir. Sürekli bir şeyler atıştırmakta dikkati dağıtacaktır.

8) Ders çalışma konusunda ne yapacağını bilemeyen öğrenciler mutlaka kendilerine uygun bir ders çalışma programı oluşturmalıdır. Bunun için okul rehber öğretmeninden yardım alınabilir. 

8) Dikkat dağınıklığı yaşayan öğrenci bol bol kitap okumalıdır. Derse odaklanamadığını gören öğrenci derse devam etmek yerine mola verip kitap okumalıdır.

9) Odaklanmada yardımcı olacak zeka oyunları vardır. Eğer kişi bu problemden dolayı çok yakınıyorsa bu oyunlardan oynayarak dikkatini toplayabilir.

10) Derslerde anlatılan konularda dikkat dağınıklığı yaşıyorsa eğer öğrenci derse gitmeden önce mutlaka ön hazırlık yapıp gitmelidir. O gün anlatılacak konuyu bir kez gözden geçirmek derse daha rahat odaklanmasını sağlar ve olayları durumları daha kolay bağdaştırmasını sağlar.

11) Öğrenci yapabiliyorsa eğer spor ve egzersiz yapmalıdır. Buda dikkati toplamakta oldukça etkilidir. Spor hem zihni açar hem de kolay odaklanmayı sağlar. 

12) Mutlaka mola vererek çalışın. Mola vermek aradaki zamanda dikkatinizi toplamayı sağlar ve beyninizi dinlendirmeyi sağlar. Molalarınız ne çok uzun olsun ne de çok kısa..

13) Bu konuda öğrencinin üzerine düşenler kadar ailenin üzerine düşen sorumluluklarda vardır. Çocuğu sınava girecek olan aileler sakin olmalı ve çocuğa yardımcı olmalıdır. Öncelikle çocuk yargılanmamalıdır. Dikkatini toparlayamamak ve odaklanmak oldukça normal bir durumdur. Bu dönemdeki çocuğun böyle bişey yaşayabileceği stres ve kaygıdan kaynaklı olduğunu ailelere belirtmek gerekir. Çocuğun üzerinde baskı kurulmamalıdır. Baskı en çok etkileyen durumdur ve çocukta daha kötü durumlar ortaya çıkabilir. Depresyon bunlardan bir tanesidir. 

14) Son olarak dikkati toplamak için öğrenci ilaçlara yönelmemelidir. Bu ilaçlar başlarda masummuş gibi gözüksede zamanla daha farklı rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir