Geleceğin Meslekleri

Geleceğin Meslekleri

Her geçen gün değişen dünya ve değişen ihtiyaçların doğurduğu taleplerin karşılanması için yeni meslekler ortaya çıkmakta veya farklı mesleklere farklı oranlarda ihtiyaç duyulmakta. Bunun içinde Tercih Koçu olarak artan taleplere göre yükselişe geçen ve iyi olanaklara sahip meslekleri sizler için listeledik.

Odyoloji

Odyoloji, işitme, denge ve bunlarla ilgili bozuklukları inceleyen bilim dalıdır. Odyoloji mezunu bir kişi odyolog unvanına sahip olur. Odyologlar işitme kaybı olanları tedavi eder ve proaktif olarak ilgili hasarı önler. Çeşitli test stratejileri (örneğin davranışsal işitme testleri , otoakustik emisyon ölçümleri ve elektrofizyolojik testler) kullanarak, kişinin seslere karşı normal duyarlılığı olup olmadığını belirlemeyi amaçlar. Bir işitme uzmanı işitme kaybının veya vestibüler anormalliklerin mevcut olduğunu tespit ederse, müdahale veya rehabilitasyon için önerilerde bulunur. (örneğin işitme cihazı, koklear implant, uygun tıbbi sevkler).

Bir odyolog, işitsel ve vestibüler sistem bozukluklarının tanımlanması, teşhisi, tedavisi ve izlenmesinde uzmanlaşmış bir sağlık uzmanıdır. Odyologlar işitme ile kulak rahatsızlıklarını tespit ve tedavi etmek için eğitilmiştir. İşitme cihazlarını dağıtı, yönetir ve rehabilite ederler. Yetişkinlere ve bebeklere işitme kaybı teşhisi yoluyla danışmanlık yaparlar ve yardımcı olurlar.
Odyologlar, iç kulağın vestibüler kısmının patolojilerinden kaynaklanan periferik vestibüler bozuklukları değerlendirmek üzere eğitilir. Ayrıca, Benign Paroksismal Konumsal Vertigo (BPPV) gibi bazı vestibüler ve denge bozuklukları için tedavi sağlarlar. Ayrıca, birçok odyolog, araştırma konusu çerçevesinde işitsel veya akustik bilim adamları olarak çalışmaktadır.

Eğer odyoloji alanı ilginizi çektiyse güncel odyoloji taban puanları ve başarı sıralamalarını incelemek için ilgili linke tıklayınız.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (PDR)

Rehberlik ve psikolojik danışmanlık (PDR) mezunu kişiler, kişilerin hayatlarında yaşadığı sorunları tespit etmede ve çözümüne kavuşturmada danışmanlık eden kişilerdir. Kamu kurumları ve özel sektör gibi çok çeşitli alanlarda hizmet verebilir. Gelişen yaşam ile birlikte artan stres ve çeşitlili psikolojik sorunlar ile birlikte bu bölümden mezun kişilere olan ihtiyaçta gün geçtikçe artmaktadır.

Eğer rehberlik ve psikolojik danışmanlık alanı ilginizi çektiyse güncel rehberlik ve psikolojik danışmanlık taban puanları ve başarı sıralamalarını incelemek için ilgili linke tıklayınız.

Diş Hekimliği

Eğer diş hekimliği alanı ilginizi çektiyse güncel diş hekimliği taban puanları ve başarı sıralamalarını incelemek için ilgili linke tıklayınız.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Yazılım Mühendisliği

Uluslararası İlişkiler

Yönetim Bilişim Sistemleri

Biyomedikal Mühendisliği

Finans Analistliği

Moleküler Biyoloji ve Genetik

Genetik Mühendisliği

Hemşirelik

Endüstri Mühendisliği

Ergonomi Mühendisliği

Gazetecilik

Gıda Mühendisliği

Elektronik Haberleşme Mühendisliği

Beslenme ve Diyetik

Mekatronik Mühendisliği

Sermaye Piyasası Uzmanlığı

Görsel İletişim Tasarımı

Şehir ve Bölge Planlama

Bilgisayar Mühendisliği

Mimarlık

İnşaat Mühendisliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir